GUS: Bezrobocie lekko w dół

Nasza gospodarka w trzech kwartałach tego roku rozwijała się wolniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego

GUS podał, że trzeci kwartał tego roku był dla gospodarki bardziej korzystny niż pierwsze półrocze. Lepsze wyniki odnotował przemysł, powoli poprawiała się sytuacja na rynku pracy.

Choć we wrześniu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy , w stosunku do września zeszłego roku spadła o 210 tysięcy osób- to nadal jest wysoka i wynosi 2 miliony 760 tysięcy osób.

GUS podał też, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 17 i 6 dziesiątych procent, podczas gdy we wrześniu ubiegłego roku była na poziomie 18,9 procent

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego Tadeusz Toczyński powiedział, że bardziej znaczący spadek bezrobocia nastąpi, kiedy ruszą inwestycje. Choć dane o inwestycjach będą znane w połowie listopada - to jego zdaniem - wszystko wskazuje na to, że nie ma oczekiwanego tu wzrostu.

Świadczą o tym między innymi rosnące depozyty przedsiębiorstw na rachunkach bankowych oraz wstrzymywanie się przedsiębiorstw z zaciąganiem kredytów na przyszłe inwestycje. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku kredyty zaciągane przez przedsiębiorstwa wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku tylko o półtora procent.