Episkopat tworzy nowe radio Vox

Wielkimi krokami zbliża się start sieci rozgłośni katolickich Vox i Eski planowany na 31 października. Tymczasem wciąż nie rozstrzygnięto sporu o dawną warszawską rozgłośnię Radia Plus, na bazie którego powstaje Vox

Jak poinformował mecenas Paweł Kuglarz, reprezentujący metropolitę krakowskiego abp. Stanisława Dziwisza, w poniedziałek w warszawskim sądzie zapadło postanowienie zatwierdzające powołany we wrześniu nowy zarząd Nadawcy powołany przez zakon franciszkanów. Oznacza to, że w walce o warszawską rozgłośnię sieci znanej dawniej jako Radio Plus górą jest na razie holding ZPR (do którego należy m.in. grupa radiowa Eska).

Jak już pisaliśmy, swój zarząd spółki Nadawca ustanowiły także CR Media, które zabiegały o jej zakup i podpisały warunkową umowę zakupu z franciszkanami w marcu tego roku. Spór znajduje się w arbitrażu. CR Media dowodzą, że kupiły od franciszkanów spółkę na podstawie umowy warunkowej, płacąc należność w dwóch ratach. Franciszkanie stoją na stanowisku, że umowa jest nieważna. Mec. Kuglarz powiedział w środę "Gazecie", że franciszkanie zwrócili CR Mediom obie wpłacone raty.

- Pieniądze wpłynęły, to prawda. Jednak nie ma to znaczenia, bo teraz sąd arbitrażowy zdecyduje, do kogo należy spółka Nadawca. Kwestia pieniędzy i KRS jest wtórna. W naszej opinii do transakcji doszło i chcemy, żeby sąd arbitrażowy to potwierdził - mówi Sebastian Wojciechowski z zarządu CR Mediów. I dodaje, że jego firma rozważa odwołanie się od decyzji KRS, ale będzie mogła to zrobić dopiero po otrzymaniu uzasadnienia.

Sieć radiowa pod auspicjami Konferencji Episkopatu z inwestorem strategicznym w postaci holdingu ZPR może wystartować jako Radio VOX. Marka Radio Plus bowiem od kilku miesięcy jest własnością grupy CR Media, której udało się skupić wokół siebie 12 stacji diecezjalnych. Projekt kościelny tworzy się wokół Radia Plus Kraków. Do spółki tej weszły archidiecezje krakowska i łódzka oraz diecezja koszalińska, obejmują łącznie 49 proc. udziałów. Właścicielowi Radia Eska również przypadło 49 proc. Pozostałe 2 proc. objęła osoba wyznaczona wspólnie przez obie strony. Jej tożsamość nie została ujawniona. W porozumieniu jest też archidiecezja szczecińska z trzema swoimi rozgłośniami (Szczecin, Gryfice, Lipiany), które mają pobierać program na warunkach franczyzy. Siódmą stacją w Radiu VOX ma być obecne Radio Plus Warszawa, na które koncesję ma spółka Nadawca. Jak powiedział nam mec. Kuglarz, 52 proc. udziałów w niej należy do franciszkanów, a pozostałe 48 proc. - do Radia Plus Kraków.

Prezesem i wiceprezesem Radia Plus Kraków zostali szefowie Eski: Leszek Kozioł (prezes Radia Eska) i Jacek Nieckarz (wiceszef firmy Time należącej do ZPR). Jako wiceprezes rozgłośnie katolickie w zarządzie reprezentuje ks. Andrzej Żołyniak z diecezji koszalińskiej. W radzie nadzorczej spółki przedstawiciele biskupów obsadzili trzy z pięciu miejsc (Paweł Grocki, ks. Tomasz Grzesiak, ks. Piotr Donarski). Powołana ma również zostać rada programowa złożona z przedstawicieli różnych środowisk katolickich. W najbliższych dniach mają się zakończyć rozmowy z osobami, które mają tworzyć zespół radia. W grę mogą wchodzić dziennikarze wywodzący się m.in. ze środowiska "Frondy", "Gościa Niedzielnego" czy też "Tygodnika Powszechnego".

Docelowo Radio VOX ma liczyć 25-30 rozgłośni. Organizatorzy nowej sieci zakładają, że w trzy lata osiągnie rentowność.