Ze względu na to, że to wydanie może jeszcze zawierać błędy, nie należy instalować go w tym samym katalogu co poprzednia Opera.
Lista zmian, które wprowadzono w Merlinie, jest imponująca. Najbardziej zauważalna dla użytkowników jest unifikacja części skrótów klawiaturowych z tymi używanymi w Firefoksie. Oprócz tego na pasku adresu dodano ikonę umożliwiającą bezpośrednie dodanie strony do zakładek. Karty uzyskały możliwość zablokowania przed przypadkowym zamknięciem. W Operze 9.0 Technical Preview 1 wreszcie działają umieszczone na niektórych stronach (blogi, webmail) edytory RTF.
Webmasterzy z pewnością docenią zintegrowany podgląd źródła strony wraz z możliwością jej edycji (zmienione strony otwierane są pamięci podręcznej przeglądarki). Powiększyła się liczba obsługiwanych przez Operę standardów: pojawiło się wsparcie dla XSLT, Canvas 2D, i Web Forms 2.0. Zmieniono moduł odpowiedzialny za obsługę kont IMAP. Poprawiono wiele niedociągnięć w wyświetlaniu stron internetowych.
Warto zauważyć, że przeglądarka domyślnie identyfikuje się jako Opera - dotychczas przeglądarka "podszywała" się pod Internet Explorera.
Merlin nie ma natomiast zintegrowanego klienta protokołu BitTorrent, który pojawił się w jednej z poprzednich testowych wersji przeglądarki.
Lista zmian i instalator programu dostępne są w komunikacie opublikowanym na forum Opera Community .
Według badania gemiusTraffic prowadzonego przez firmę badawczą Gemius SA z Opery korzysta 6.3 proc. polskich internautów.