Jest już testowa Opera 9

Miesiąc po premierze darmowej Opery 8.50 dostępna jest już testowa Opera 9, znana wcześniej pod kodową nazwą Merlin

Ze względu na to, że to wydanie może jeszcze zawierać błędy, nie należy instalować go w tym samym katalogu co poprzednia Opera.

Lista zmian, które wprowadzono w Merlinie, jest imponująca. Najbardziej zauważalna dla użytkowników jest unifikacja części skrótów klawiaturowych z tymi używanymi w Firefoksie. Oprócz tego na pasku adresu dodano ikonę umożliwiającą bezpośrednie dodanie strony do zakładek. Karty uzyskały możliwość zablokowania przed przypadkowym zamknięciem. W Operze 9.0 Technical Preview 1 wreszcie działają umieszczone na niektórych stronach (blogi, webmail) edytory RTF.

Webmasterzy z pewnością docenią zintegrowany podgląd źródła strony wraz z możliwością jej edycji (zmienione strony otwierane są pamięci podręcznej przeglądarki). Powiększyła się liczba obsługiwanych przez Operę standardów: pojawiło się wsparcie dla XSLT, Canvas 2D, i Web Forms 2.0. Zmieniono moduł odpowiedzialny za obsługę kont IMAP. Poprawiono wiele niedociągnięć w wyświetlaniu stron internetowych.

Warto zauważyć, że przeglądarka domyślnie identyfikuje się jako Opera - dotychczas przeglądarka "podszywała" się pod Internet Explorera.

Merlin nie ma natomiast zintegrowanego klienta protokołu BitTorrent, który pojawił się w jednej z poprzednich testowych wersji przeglądarki.

Lista zmian i instalator programu dostępne są w komunikacie opublikowanym na forum Opera Community .

Według badania gemiusTraffic prowadzonego przez firmę badawczą Gemius SA z Opery korzysta 6.3 proc. polskich internautów.