Węgrzy dyskryminują używane auta z UE

Węgry nakładają za wysokie podatki na używane auta z UE - uznała Komisja Europejska i wszczęła postępowanie przeciw Węgrom o naruszenie przepisów Wspólnoty.

Przy pierwszej rejestracji samochodu na Węgrzech właściciel musi zapłacić podatek rejestracyjny. Jego wysokość zależy od pojemności silnika, rodzaju paliwa i norm emisji spalin, jakie spełnia silnik samochodu. Podatek jest naliczany na takich samych zasadach od nowych i używanych samochodów. Zdaniem Komisji Europejskiej w ten sposób nie bierze się pod uwagę realnego zużycia pojazdu i dyskryminuje używane samochody z UE. Bruksela przypomniała Węgrom, że zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości państwa członkowskie UE mogą nakładać podatki na samochody po raz pierwszy rejestrowane na swoim terytorium. Jednak według ETS przy kalkulacji podatku rejestracyjnego od używanych aut, sprowadzonych z innych państw członkowskich UE, należy brać pod uwagę spadek wartości używanego samochodu. Innymi słowy, podatek rejestracyjny od używanych samochodów powinien być niższy niż od nowych pojazdów.

Komisja Europejska zarzuca też Węgrom, że w przypadku używanych samochodów sprowadzanych z innych państw członkowskich UE do podatku rejestracyjnego dolicza się dodatkowo 25 proc. opłaty.

W piątek Komisja Europejska postanowiła przesłać Węgrom "wezwanie do usunięcia uchybienia", domagając się informacji o zasadach opodatkowania samochodów - poinformował komisarz UE ds. podatków Laszlo Kovacs. Jeśli wyjaśnienia Węgier nie zadowolą Brukseli, Komisja Europejska może podjąć kolejne kroki aż po zaskarżenie węgierskiego systemu podatków od używanych samochodów do ETS.

W lipcu "wezwanie do usunięcia uchybienia" Komisja Europejska wysłała do Polski, kwestionując obowiązujące naliczanie wyższych stawek podatku akcyzowego na samochody starsze niż na nowe pojazdy. Nie stanowi to jednak żadnej bariery w sprowadzaniu używanych samochodów. Od maja do końca zeszłego roku po wejściu Polski do UE sprowadzono do Polski prawie 812 tys. używanych aut, w tym 803 tys. z UE. Przez cztery pierwsze miesiące 2004 r., kiedy nie byliśmy jeszcze w UE, sprowadzono do Polski 16,3 tys. używanych aut. W połowie roku rząd Marka Belki proponował zastąpić akcyzę od aut opłatą ekologiczną, naliczaną podobnie jak węgierski podatek rejestracyjny od pojemności silnika i norm emisji spalin. Jednak Sejm odrzucił rządowy projekt. W zeszłym roku "Gazeta" uprzedzała, że propozycje rządowe mogą zostać uznane przez UE za barierę w swobodnym przepływie towarów. Postępowanie, które teraz UE wszczyna wobec Węgier potwierdza te obawy. Projekt dyrektywy UE o podatkach od samochodów przewiduje zniesienie do 2016 r. podatku rejestracyjnego.