W podróż z wyszukiwarki

Wyszukiwarki internetowe mają duży wpływ na zakupy usług turystycznych. Nierzadko to właśnie od nich turyści zaczynają planowanie swego wyjazdu - twierdzą firmy Media Contacts, comScore oraz portal Yahoo!, które przeprowadziły w USA badanie w tej dziedzinie

Na podstawie wyników badania jego autorzy szacują, że tylko w kwietniu tego roku aż 35 mln amerykańskich internautów rozpoczęło planowanie podróży od wyszukania przydatnych informacji w internecie za pomocą wyszukiwarki. W ciągu następnych ośmiu tygodni jedna trzecia z nich wykupiła usługi turystyczne. Z tej grupy aż 80 proc. kupiło je w internecie, wydając na e-turystykę łącznie 6,6 mld dolarów - informują autorzy raportu, którzy monitorowali wyszukania, wizyty na stronach internetowych i późniejsze zakupy online internautów.

Decyzja o wykupieniu wycieczki, rezerwacji czy innych usług rzadko zapada jednak na gorąco. Tylko 20 proc. spośród tych badanych, którzy kupili usługi turystyczne w sieci, zdecydowało się na taki zakup już podczas pierwszej sesji (zaraz po skorzystaniu z wyszukiwarki). Reszta zrobiła to dopiero po kilku dniach lub nawet tygodniach.