Co czwarty pasażer leci tanio

Niskokosztowi przewoźnicy zyskują coraz większe zaufanie pasażerów. W pierwszej połowie tego roku jedna czwarta pasażerów w Polsce latała tanimi liniami

W pierwszej połowie roku wielkość ruchu pasażerskiego w Polsce osiągnęła prawie 4,69 mln pasażerów - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Ciągle zdecydowanie największy udział w przelotach pasażerskich mają Polskie Linie Lotnicze LOT, które do końca czerwca przewiozły 2,18 mln osób.

Ale coraz mocniej na tradycyjnych przewoźników naciskają tanie linie. W pierwszej szóstce największych przewoźników w Polsce znalazły się aż cztery linie niskokosztowe: węgierski Wizz Air, słowacki SkyEurope, brytyjski easyJet oraz polskie linie Centralwings. W sumie tani przewoźnicy przewieźli w pierwszej połowie roku 1,24 mln osób, czyli 26,7 proc. wszystkich pasażerów.

W drugiej połowie roku w pierwszej dziesiątce najprawdopodobniej pojawi się kolejna tania linia - irlandzki Ryanair. Po pierwszym półroczu zajmowała dopiero 19. pozycję, głównie dlatego, że miała tylko jedno połączenie z Wrocławia. Na przełomie października i listopada linia uruchamia jednak wiele nowych połączeń z Polski. W ciągu roku ma zamiar przewieźć nawet milion pasażerów.