Bioton przejmie singapurski SciGen

To pierwsza inwestycja zagraniczna polskiej spółki biotechnologicznej

Bioton dokupił w 18,6 proc. akcji spółki SciGen Ltd. w Singapurze. Obecnie ma już 45,2 proc. akcji SciGenu i jest jego większościowym akcjonariuszem. Teraz zgodnie z singapurskim prawem ma ogłosić wezwanie na pozostałe akcje. - De facto już mamy kontrolę nad spółką, ale zakładamy, że po wezwaniu nasz pakiet urośnie do ponad 50 proc. - mówi Adam Wilczęga, prezes Biotonu.

Polski gigant biotechnologiczny ma zapłacić gotówką (ok. 3,8 mln zł) oraz własnymi akcjami (ok. 2,05 mln papierów). Jak podkreśla w swoim komunikacie, gotówka zostanie zapłacona dopiero po zakończeniu wezwania, po którym uzyska ona kontrolę w kapitale SciGen. Sprzedawcą akcji singapurskiej spółki jest Scitech Genetics Pte. "Bioton poprzez nabycie udziałów spółki SciGen znacząco zwiększy wpływ na sprzedaż insuliny na rynkach Azji oraz szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B na rynku światowym" - czytamy w komunikacie polskiej firmy.

- Spółka SciGen ma licencje dystrybucyjne na insulinę i szczepionkę na zapalenie wątroby typu B w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w tym w Chinach. Dzięki tej transakcji istotnie skracamy sobie dostęp do rynku azjatyckiego - powiedział nam Wiesław Walendziak, wiceprezes Prokom Investments, który wraz z Adamem Wilczęgą, Ryszardem Krauzem (szef rady nadzorczej spółki) oraz Pawłem Gricukiem (doradca Prokomu Investments) negocjował umowę w Singapurze. - To pierwszy krok Biotonu poza granicami Polski, ale nie ostatni. Równolegle przygotowujemy kolejne dwa - jeden w Rosji, o którym poinformujemy w ciągu kilkunastu dni. A o drugim na razie nie mogę powiedzieć.

Przychody SciGen Ltd. w ubiegłym roku wyniosły ok. 12,5 mln zł (6,48 mln dol. singapurskich), ale spółka na razie nie jest rentowna. Jej strata netto sięgnęła 8,31 mln zł (4,31 mln dol. singapurskich). SciGen produkuje m.in. insulinę, hormon wzrostu oraz szczepionkę na wirusowe zapalenie wątroby typu B.