Rosyjska ropa od PKN Orlen dla Unipetrolu

Od przyszłego roku PKN Orlen zostanie wyłącznym dostawcą rosyjskiej ropy REBCO dla czeskiego koncernu Unipetrol - ogłosił PKN. Wartość umowy szacuje się na 1 mld dolarów rocznie

Według rzecznika PKN Dawida Piekarza umowa, której wartość szacuje się na miliard dolarów rocznie, nie powinna zaskakiwać. - Konsolidację dostaw ropy zapowiadaliśmy już podczas zakupu Unipetrolu - stwierdził Piekarz. W zeszłym roku PKN wygrał w Czechach przetarg na prywatyzację Unipetrolu i kupił 63 proc. jego akcji. Unipetrol to jedyny w Czechach producent paliw silnikowych.

PKN nie ma złóż ropy w Rosji. Czy zatem teraz podpisze nowe długoterminowe umowy na zakup rosyjskiej ropy? Dziś taki kontrakt, i to na dostawy tylko do Płocka, Orlen ma tylko z firmą J&S. Realizacja drugiego długoterminowego kontraktu na ropę od koncernu Jukos została wstrzymana na początku roku, kiedy władze Rosji na przymusowej licytacji sprzedały główne złoża Jukosu. - Trwają działania zmierzające do zapewnienia dostaw ropy - powiedział tylko Piekarz. Dodał, że nie przewiduje się współpracy z J&S w dostawach dla Unipetrolu. W komunikacie płocka spółka zapowiedziała też utworzenie centrum zaopatrzenia grupy kapitałowej PKN Orlen w ropę naftową zajmującego się dostawami dla rafinerii w Płocku, Litvinovie i Kralupach.