Według Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podwyżka oznacza dla dużych odbiorców przemysłowych wzrost opłat od 5 do 6,5 proc. Opłaty dla gospodarstw domowych, w zależności od ilości konsumowanego gazu, wzrosną o 2,8 do 4,5 proc. Z ogłoszonych przez URE taryf spółek dystrybucyjnych wynika, że gospodarstwa domowe, które np. kupują gaz tylko do gotowania posiłków, od października zapłacą za 1 m sześc. gazu średnio o 4 grosze więcej.
Przemysł jeszcze liczy skutki podwyżki. - Niewykluczone, że trzeba będzie je przenieść na ceny naszych produktów - przyznał rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz. Marian Buczkowski z Zakładów Azotowych Puławy mówi: - Jeszcze przed październikową ofertą publiczną przedstawimy inwestorom prognozy finansowe, które oczywiście uwzględniają zmiany cen surowca. Działamy na globalnym rynku chemikaliów i nawozów azotowych. Światowe ceny wszystkich tych produktów są pochodną cen surowców służących do ich wytwarzania, takich jak gaz - wyjaśnia Buczkowski.
To już trzecia w tym roku podwyżka cen gazu. Pierwsza obowiązywała od stycznia, a druga od lipca. Według URE podwyżka jest spowodowana wyłącznie wzrostem cen importowanego przez PGNiG gazu wysokometanowego, który zaspokaja dwie trzecie zapotrzebowania Polski. Cena gazu z importu zależy od cen ropy naftowej na świecie. Ropa drożeje, więc także za gaz trzeba płacić więcej. W grudniu tego roku średnia cena w dolarach gazu importowanego przez PGNiG będzie o 45 proc. wyższa niż w grudniu 2004 r. i o 64 proc. wyższa niż w grudniu 2003 r. - poinformowało nas biuro prasowe gazowego koncernu.
URE informuje też, że od września PGNiG importuje gaz z tzw. kontraktów spotowych na warunkach mniej korzystnych niż dotąd. To pierwsza oficjalna informacja o tym, że kontrakt spotowy, jaki latem PGNiG zawarło ze szwajcarską spółką RosUkrEnergo, jest mniej korzystny niż wcześniejszy kontrakt z węgierską spółką Eural Trans Gas. Udziałowcem RosUkrEnergo jest Gazprombank.
Drożeje także gaz z krajowych złóż PGNiG. Dlaczego? URE tłumaczy to koniecznością "zapewnienia równowagi cen" i dodaje, że gdyby nie podwyżka cen krajowego surowca, gaz z importu musiałby zdrożeć jeszcze bardziej.
Decyzję o podwyżce cen gazu PGNiG ogłoszono w przeddzień specjalnej sesji giełdy w sobotę, na której inwestorom indywidualnym przydzielone zostaną akcje gazowego koncernu.