Którym spółkom giełdowym można wierzyć?

Krajowe instytucje finansowe wytypowały ?spółki godne zaufania? 2005 roku

W środę w siedzibie warszawskiej giełdy Polski Instytut Dyrektorów (PID) - instytucja promująca ideę ładu korporacyjnego w Polsce - przedstawił wyniki najnowszego rankingu spółek giełdowych. Na prośbę PID przedstawiciele instytucji finansowych po raz drugi już ocenili spółki za m.in.: przejrzystość struktury właścicielskiej, traktowanie akcjonariuszy na walnych zgromadzeniach, przejrzystość finansową i dostępność informacji oraz efektywność działań rad nadzorczych i wynagrodzenie zarządów.

- Poufne ankiety odesłało nam 21 zespołów, które zarządzają aktywami o wartości 100 mld zł - mówił Krzysztof Stupnicki, przedstawiciel kapituły inwestorów instytucjonalnych. - To w pełni reprezentatywna grupa. Zarządza 83 proc. aktywów wszystkich funduszy emerytalnych i 67 proc. firm asset management - dodał.

Specjaliści przyznali tzw. rating 65 spółkom (pozostałe nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem zarządzających). Najlepsi otrzymali pięć gwiazdek i tytuł "spółki godnej zaufania". Wśród nagrodzonych firm jest m.in. Agora, wydawca "Gazety Wyborczej". Taki sam tytuł otrzymały również: Bank BPH, ComputerLand, Eldorado, Elektrobudowa, Grupa Kęty, Lentex, LPP, Ceramika Nowa Gala, Pekao SA, PGF i Stomil Sanok.

"Rating ładu korporacyjnego pozwala zminimalizować ryzyko inwestycyjne i dostarcza wielu informacji o spółkach giełdowych - czytamy w komunikacie organizatorów. - Na całym świecie inwestorzy wykorzystują go do oceny atrakcyjności inwestycyjnej".

To już drugi tego typu ranking zorganizowany przez PID. W ubiegłym roku instytucje przyznały rating za ład korporacyjny 54 spółkom.