Radio internetowe, które dopasowuje się do słuchacza

Dlaczego ludzie słuchają internetowych stacji radiowych? Być może przyciąga ich możliwość niemal nieograniczonego wyboru - wśród tysięcy nadawców można znaleźć chyba wszystkie style muzyczne świata. Zamiast szukać igły w stogu siana można jednak skomponować repertuar samemu.

Umożliwia to nowy serwis: Pandora . Wystarczy wprowadzić do niego swojego ulubionego wykonawcę lub utwór, a Pandora wygeneruje playlistę składającą się z podobnych utworów. Piosenki z wygenerowanej playlisty rzeczywiście do siebie pasują - to dlatego, że Pandora korzysta z bazy utworów Music Genome Project .

Music Genome Project to wynik ponad pięcioletnich badań 300 tysięcy utworów nagranych przez 10 tysięcy artystów. Piosenki zostały sklasyfikowane m.in. ze względu na melodię, rytm, aranżację i wokal. W bazie nie ma muzyki klasycznej.

Wygenerowanej przez Pandory playlisty można słuchać tak samo jak radia internetowego, z tym że każda słuchana piosenka może być oceniana. Jeśli zostanie oceniona pozytywnie, Pandora zagra więcej podobnych utworów, jeśli negatywnie - będą one pomijane. Dodatkowo w każdej chwili można dowiedzieć się, dlaczego serwis wybrał dany utwór, a także przeskoczyć do kolejnego.

Roczna opłata za korzystanie z Pandory wynosi 36 dolarów, ale pierwsze 10 godzin słuchania jest bezpłatne. Serwis dodatkowo zarabia na pośrednictwie w sprzedaży muzyki ze sklepów Amazon i iTunes.