Kolejowy rozkład jazdy w komórce

Można już nie tylko zapłacić kartą kredytową za bilet w pociągu, ale również sprawdzić rozkład jazdy przez telefon komórkowy. Już niedługo dostaniemy też rozkład SMS-em

Nową usługę - "rozkład wap" - uruchomiła Telekomunikacja Kolejowa, spółka zależna Grupy PKP. Stronę wap.pkp.pl można przeglądać za pomocą telefonów komórkowych (tych, które mają możliwość połączenia z internetem).

Podróżni znajdą tam aktualny rozkład przyjazdów i odjazdów pociągów, informacje o przesiadkach i numerach wagonów. Przy ważniejszych stacjach można też sprawdzić numer peronu, z którego odchodzi pociąg.

Sprawdzenie rozkładu ma kosztować 1,22 zł - to opłata za 10 minut przebywania na stronie. Jak zapewnia operator, osoby, które nie mają telefonu obsługującego technologię WAP, będą mogły dostawać rozkład SMS-em. Telekomunikacja Kolejowa pracuje nad wprowadzeniem tego rozwiązania.

To niejedyne elektroniczne rozwiązanie polskich spółek kolejowych dla pasażerów. PKP InterCity (prowadzi m.in. pociągi ekspresowe i InterCity, Tanie Linie Kolejowe) wprowadziła w swoich najlepszych pociągach InterCity możliwość płacenia za bilet kartą kredytową na pokładzie pociągu. Konduktorzy są wyposażeni w specjalne przenośne terminale do rozliczania transakcji. PKP Intercity planuje też uruchomienie w tym roku sprzedaży biletów przez internet.