Porażka News Corp. w Chinach

Rząd Chin chce przyhamować ekspansję zachodnich spółek medialnych. Pierwszy odczuł to na własnej skórze koncern News Corp. kontrolowany przez Ruperta Murdocha.

Zagraniczny inwestor chcący prowadzić działalność w Chinach musi założyć spółkę z lokalnym partnerem. By uruchomić telewizję naziemną w Chinach, News Corp. wszedł w spółkę z firmą Qinghai Satellite z północnego zachodu tego kraju. Jak podkreślał na konferencjach z inwestorami Rupert Murdoch, Channel V miał docierać do ponad 100 mln domów. Jednak władze uznały, że spółka złamała prawo, rozpoczynając nadawanie przed uzyskaniem ostatecznej zgody. W myśl najnowszego rozporządzenia Państwowej Administracji Radia, Filmu i Telewizji grozi za to nawet utrata koncesji.

Niepowodzenie zaskoczyło Murdocha, gdyż jego wspólnik - Qinghai Satellite - to spółka należąca do departamentu filmu i telewizji chińskiej młodzieżowej ligi komunistycznej. - Pieniądze zostały wydane, ale nic z tego nie wyszło - powiedział anonimowo jeden z menedżerów News Corp. Według chińskiego periodyka "Beijing's Economic Observer" imperium Murdocha wydało 60 mln dol.