Google Talk już jest

Sprawdziły się prasowe spekulacje. Komunikator internetowy Google jest już dostępny

Google Talk jest bardzo mały (900KB) i pozbawiony reklam, do których przyzwyczaiły nas inne komunikatory. Zgodnie z zapowiedziami, program jest oparty na otwartym protokole Jabber , z którego korzysta już wiele komunikatorów (m.in. Adium, iChat, Trillian, GAIM, Psi czy polski WPKontakt). Oprócz tradycyjnych rozmów tekstowych dostępna jest też funkcja komunikacji głosowej. Z poziomu Google Talk można również wysyłać e-maile. Aby korzystać z komunikatora trzeba mieć konto w serwisie pocztowym Gmail . Program integruje się z Gmailem, z którego pobiera listę kontaktów. Jeśli chcemy skontaktować się z osobą, która nie posiada konta Gmail, program wysyła do niej e-mail z zaproszeniem.

Jak na razie Google Talk oznaczony jest jako "beta" - nie jest to skończony produkt, część funkcjonalności nie jest jeszcze dostępna. Nie ma odpowiednika znanej ze Skype usługi SkypeOut , pozwalającej na połączenia głosowe z użytkownikami tradycyjnych telefonów. Wszystkie rozmowy w Google Talk są przesyłane w formie niezaszyfrowanej. Zarówno szyfrowanie jak i odpowiednik SkypeOut pojawią się w ostatecznej wersji programu.

Program jest przeznaczony dla systemów operacyjnych z rodziny Windows: XP, 2000 i Server 2003. Niewykluczone, że powstaną też wersje dla Mac OS X i Linuksa.