Akamai mierzy zainteresowanie informacjami

Jeden z największych dostawców usług internetowych na świecie - Akamai - stworzył unikalny indeks przedstawiający zainteresowanie internautów informacjami

Akamai obsługuje ponad 100 portali informacyjnych, wśród nich są między innymi: CNN, Reuters, NBC i ESPN. Dzięki temu firma ma dostęp do szczegółowych statystyk użytkowników około miliarda stron, które składają się serwisy informacyjne.

Strona Akamai Net Usage Index - News prezentuje liczbę czytelników portali informacyjnych na odświeżanej co pięć minut mapie świata. Jednostką miary stosowanej w indeksie jest milion użytkowników na minutę. W każdej chwili można sprawdzić, czy globalne zainteresowanie informacjami odbiega od średniej. Wskaźnik jest dodatkowo rozbity na poszczególne kontynenty, dzięki czemu widać, który rejon świata najbardziej poszukuje informacji. Można również zapoznać się z maksymalną liczbą użytkowników portali informacyjnych na poszczególnych kontynentach w ciągu ostatnich 24 godzin. Dostępne są też dwa wykresy obrazujące trendy: 24-godzinny i 3-miesięczny. Na tym ostatnim zaznaczone są punkty, odpowiadające przełomowym wydarzeniom, które wpłynęły na wysokość indeksu (jak dotąd największym zainteresowaniem cieszyła się informacja o zamachach bombowych w Londynie 7 lipca).

Akamai jest dostawcą usług internetowych dla około tysiąca spośród największych serwisów. Przez serwery należące do firmy przechodzi około 15 proc. całego ruchu sieciowego.