Hilfiger na sprzedaż?

Tommy Hilfiger Corp. szykuje się do sprzedaży w drodze aukcji. Czy jedna z najbardziej znanych marek odzieżowych na świecie zmieni właściciela?

Według nieoficjalnych źródeł dziennika ekonomicznego "The Wall Street Journal" do zorganizowania sprzedaży spółka wynajęła bank inwestycyjny JP Morgan. W ciągu ostatnich kilku miesięcy do Tommy Hilfiger Corp. zgłosiło się kilka podmiotów zainteresowanych przejęciem, ale rozmowy nie przyniosły rezultatu. Tym razem spółka liczy na oferty zarówno od inwestorów branżowych, jak i od funduszy inwestycyjnych. "Wciąż jest jednak możliwe, że do transakcji nie dojdzie" - zastrzega dziennik.

Obecna kapitalizacja rynkowa domu mody, który przeszedł gruntowną restrukturyzację sięga 1,5 mld dol. Spółka nie jest zadłużona. Wśród potencjalnych chętnych wymienia się takie firmy jak Jones Apparel Group czy Liz Claiborne, tradycyjnie silne w damskiej modzie, podczas gdy Tommy Hilfiger jest marką popularną wśród mężczyzn. Ale nie tylko. W grudniu minionego roku Tommy Hilfiger Corp. dokonała pierwszego przejęcia w swojej 19-letniej historii. Spółka, której siedziba główna znajduje się w Hongkongu, kupiła od Karla Lagerfelda luksusową linię dla kobiet Lagerfeld Gallery i męską markę Lagerfeld.

Tommy Hilfiger Corp. bierze swoją nazwę z imienia i nazwiska założyciela - 54-letniego Tommy'ego Hilfigera, który należy do najbardziej znanych amerykańskich projektantów na świecie, obok takich sław jak Ralph Lauren czy Calvin Klein. Na początku lat 90. ciuchy z naszywką "Tommy Hilfiger" nosili zarówno czarnoskórzy hiphopowcy (m.in. Snoop Doggy Dogg), jak i ustatkowana klasa średnia. W 1995 roku projektant odebrał nagrodę Menswear Designer of the Year. W czerwcu tego roku spróbował swoich sił w telewizji, prowadząc na antenie CBS sponsorowany przez swoją firmę reality show "The Cut" (z ang. "cięcie"), w którym 16 młodych projektantów walczyło o prawo zrobienia kolekcji pod marką Tommy Hilfiger. Program zakończył się klapą.

Wyniki finansowe Tommy Hilfiger Corp.

źródło: spółka