Oferta publiczna PGNiG we wrześniu

Potwierdziły się informacje ?Gazety?. Z początkiem września rusza megaoferta publiczna akcji PGNiG.

Na specjalnie zwołanej w środę konferencji prasowej minister skarbu Jacek Socha powiedział: Debiut PGNiG zaplanowano na 23 września, dwa dni przed wyborami parlamentarnymi. We wtorek o swojej decyzji mówił na posiedzeniu rządu. - Rada Ministrów pozytywnie ją zaopiniowała - dodał Socha.

Przypomnijmy, że PGNiG - jedna z największych polskich firm, monopolista na rynku przesyłu gazu - chce pozyskać od inwestorów co najmniej 1,5 mld zł ze sprzedaży akcji nowej emisji. Pieniądze przeznaczy na inwestycje, głównie na poszukiwanie i zwiększenie wydobycia gazu i ropy (mają one zastąpić droższe surowce z importu).

Sprzedawane akcje mają stanowić 15 proc. wszystkich papierów tej strategicznej dla państwa spółki. Trafią w równej części do krajowych i zagranicznych instytucji finansowych oraz drobnych graczy. Po przekazaniu darmowych akcji pracownikom skarb państwo zachowa pełną kontrolę - będzie miał 72 proc. wszystkich akcji PGNiG.

Według ujawnionego w środę harmonogramu oferty jej tempo będzie błyskawiczne. Już w najbliższy poniedziałek do biur maklerskich trafi prospekt emisyjny spółki, a światło dziennie ujrzą pierwsze raporty analityków. Zapisy na akcje w biurach maklerskich rozpoczną się 1 września (dla drobnych inwestorów zakończą się 9 września).

Socha zapewnił w środę, że wejście PGNiG na giełdę nie wpłynie na wzrost cen gazu (oparł się na opinii Urzędu Regulacji Energetyki) i nie zagraża bezpieczeństwu energetycznego kraju (opinia Ministerstwa Gospodarki i Pracy).

- Najbardziej zmartwiony ofertą powinien być rosyjski koncern Gazprom. Mamy bowiem szansę, aby budować bezpieczeństwo energetyczne kraju na własnych zasobach gazu i ropy - powiedział obecny na konferencji Stanisław Speczik, wiceminister skarbu. Za pieniądze z emisji PGNiG zwiększy bowiem krajowe wydobycie gazu.

Socha przytoczył opinie analityków Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP, ING Securities, czy doradcy prywatyzacyjnego HSBC. Wszyscy zarekomendowali wrześniowy termin oferty i są przekonani o jej powodzeniu. Minister skarbu przypomniał też, że sejmowa komisja skarbu zgodziła się już kilka miesięcy temu na nową emisję akcji PGNiG. Odniósł się tym samym do przeciwników prywatyzowania spółki tuż przed wyborami (zwłaszcza polityków Prawa i Sprawiedliwość czy Platformy Obywatelskiej). - Ponoszę pełną odpowiedzialność za decyzje - powiedział Socha. - Jedyne ryzyko to wybory. Jeżeli inwestorzy nie dopiszą, to odwołamy ofertę. Taką możliwość daje nam prospekt emisyjny - dodał.

W środę PGNiG pochwalił się dobrymi wynikami za drugi kwartał. Łącznie w pierwszym półroczu zarobił na czysto przeszło 569 mln zł i osiągnął 6,18 mld zł. przychodów.