Wojsko pod specjalną ochroną na Jasnej Górze

Takich środków ostrożności nigdy nie było: pielgrzymkę żołnierzy na Jasną Górę będą ochraniać komandosi, a z głównej ulicy Częstochowy zostaną usunięte wszystkie samochody

Do jasnogórskiego klasztoru wędruje około 4 tysięcy żołnierzy - poprzedzają słynną Pielgrzymkę Warszawską. W niedzielę rano spotkają się na mszy na rogatkach Częstochowy. W południe przejdą przez miasto na Jasną Górę. 15 sierpnia wezmą udział w Święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Tak jest od lat. W tym roku jednak żołnierze są pod niezwykłą ochroną - choć są garstką wobec setek tysięcy pielgrzymów biorących udział w uroczystościach.

Na trasie ich przemarszu już od północy nie będą mogły parkować żadne samochody, zakazano lotów awionetek nad miastem. Ulice będą patrolować nie tylko policjanci i strażnicy miejscy, ale także komandosi z 1. Pułku Specjalnego w Lublińcu. W południe zostaną zamknięte dla ruchu Aleje Najświętszej Marii Panny - główna arteria Częstochowy.

W wielowiekowej historii pielgrzymowania na Jasną Górę takie nadzwyczajne ograniczenia zastosowano pierwszy raz. Decyzje zapadały kilka dni temu, gdy wojskowi pielgrzymi byli już w drodze.

- Takie środki ostrożności wprowadzono na wniosek Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie ukrywam, że wpływ miały na to zamachy terrorystyczne w Londynie. W gronie pielgrzymujących mamy zagranicznych VIP-ów - mówi częstochowski koordynator wojskowej pielgrzymki kapitan Cezary Kubiak. Jak ważnych? - Ze względu na ich bezpieczeństwo lista gości zagranicznych jest ściśle tajna, nie mogę podać liczby, narodowości, ani funkcji - mówi kpt. Kubiak.

Informacji odmówił nie tylko "Gazecie" ale też m.in. ekipie holenderskiej telewizji. Dane zostaną odtajnione dopiero w niedzielę rano.

Nieoficjalnie wiadomo, wśród pielgrzymów jest wyjątkowo duża grupa żołnierzy amerykańskich, a także Niemcy, Holendrzy, Słowacy i wojskowi z innych państw NATO.

Ze szczególnej ochrony skorzysta też 40-tysięczna Pielgrzymka Warszawska. Wchodzi do miasta tuż po żołnierzach. - Uznaliśmy, że antyterrorystyczna ochrona należy się wszystkim przybywającym tego dnia na Jasną Górę - ujawnia kpt Cezary Kubiak.

W ubiegłą sobotę policja musiała ewakuować pielgrzymów z jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu. Otrzymała informację o podłożonej bombie wypełnionej gwoździami. Alarm okazał się fałszywy.

300 tys. na Jasnej Górze

15 sierpnia na obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do Częstochowy może przybyć nawet 300 tys. pielgrzymów. Tradycyjnie najliczniejszą grupą jest 294. Warszawska Piesza Pielgrzymka, która na Jasną Górę dociera w przeddzień święta. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie poniedziałkowa msza na placu przed klasztorem. O godz. 11 odprawi ją nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosi prymas kardynał Józef Glemp.