Wojsko uspokaja: maturzyści nie pójdą do wojska

Nie zdałeś matury i z drżeniem serca czekasz na wezwanie do wojska? Bez obaw! Wystarczy zaświadczenie ze szkoły, że uczysz się do zimowej poprawki, i na razie nie pójdziesz w kamasze.

Kilkadziesiąt tysięcy maturzystów, którzy oblali egzamin dojrzałości, od dnia ogłoszenia wyników martwiło się, że nie uciekną przed wojskiem. To dlatego, że w tym roku - po wprowadzeniu nowej matury - nie ma już wakacyjnej poprawki. Ponownie maturę można zdawać dopiero w styczniu - już po jesiennym poborze do armii.

Wojsko uspokaja: - Potrzeby armii są coraz mniejsze. I nawet jeśli absolwenci liceów, którzy nie zdali matury, dostaną wezwanie, na pewno nie trafią od razu do wojska. Wystarczy, by przedstawili komisji zaświadczenie, że będą zdawać poprawkę zimą - mówi podpułkownik Krzysztof Łaszkiewicz z zespołu prasowego szefa Sztabu Generalnego WP.

Takie zaświadczenia będą wystawiać szkoły. To one zbierają informacje o maturzystach, którzy oblali egzamin dojrzałości i chcieliby zdawać zimą poprawkę. - Będziemy rozmawiać ze szkołami i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, by wydawanie takich zaświadczeń przebiegało jak najsprawniej - zapewniła "Gazetę" wiceminister edukacji Anna Radziwiłł.