Teatr Dada von Bzdülöw

Niezależna grupa profesjonalnych tancerzy i aktorów realizujących poszczególne spektakle w kooperacji z instytucjami kultury i stowarzyszeniami (m.in.: Klub Żak w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, ?wolna strefa? w Warszawie, FREE.C, Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni). Teatr Dada von Bzdülöw korzysta z subwencji Miasta Gdańska.

Dotychczas Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował blisko trzydzieści premierowych przedstawień. Z tych, które nie są już w repertuarze, a które pokazywane były z powodzeniem w Polsce i za granicą należy wymienić: Zagłada ludu , Człowiek, który kłamał , Nie było, nie będzie, czyli nie ma , Sonata , Apartament no7, Dialogus In conventione. Od 1995 roku Dada von Bzdülöw stale współpracuje z Teatrem Miejskim w Gdyni , a na scenie tego teatru, w latach 1997-2000, prowadził cykliczne spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa . W latach 1998-2001 zespół uczestniczył w projektach Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca współtworząc i występując w takich choreografiach, jak: Wewnątrz ciała i Zaspa Aviego Kaisera, Papugaj Tatiany Baganowej. W dorobku zespołu Teatru Dada są również międzynarodowe produkcje i wydarzenia artystyczne realizowane w Niemczech, Belgii, Szwecji i Anglii. Od 2000 roku Teatr Dada występuje na scenie Klubu Żak w Gdańsku, gdzie zainicjował nowy festiwal teatrów tańca i tańca współczesnego pod nazwą Gdańska Korporacja Tańca .

Sylwetki tancerzy

Katarzyna Chmielewska, ur. 1974, tancerka i choreograf; w 1993 zakłada wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw, z którym związana jest na stałe. W Teatrze Dada uczy techniki tańca współczesnego, realizuje autorskie choreografie (min. /Si/, so beautiful, Fragment, Dialogus in conventione ) występuje w większości realizacji teatralnych zespołu. Stale współpracuje z choreografami z zagranicy (min. Roberto Olivan, Tatiana Baganowa, Magdalena Reiter, Avi Kaiser), przygotowuje choreografie dla polskich teatrów dramatycznych (min. Mewa - Teatr Studio w Warszawie, Monologi Waginy - Teatr Wybrzeże w Gdańsku).

Leszek Bzdyl, ur. 1964; na zawodowej scenie teatralnej od 1987 roku. W 1993 roku założył Teatr Dada von Bzdülöw, w którym reżyseruje, tworzy choreografie i występuje w większości przedstawień. Laureat nagród za działalność artystyczną; Prezydenta Miasta Gdańska w 1998 i Prezydenta Miasta Gdyni w 1999. W 1999 roku otrzymał również Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. W roku 2002 był stypendystą miasta Gdańska. Jako choreograf i twórca ruchu scenicznego współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce. W Teatrze Miejskim w Gdyni występował w rolach dramatycznych, z których najważniejsze to: Kaliban (Burza , William Szekspir), David (Niezidentyfikowane Szczątki Ludzkie , Brad Fraser), Clarin (Życie jest snem , Calderon de la Barca). Brał udział w licznych projektach międzynarodowych, m.in.: The Rape of Europe - Landscape X (Interkult, Sztokholm), In the body (Bałtycki Uniwersytet Tańca, Gdańsk), Drop Dead Gorgeous (koprodukcja z Vincent Dance Theatre, Anglia). W 2004 reżyseruje przedstawienie Odys-Seas na terenach byłej Stoczni Gdańskiej.

Rafał Dziemidok, ur. 1971, tancerz i choreograf. Edukację taneczną rozpoczął w 1991 roku w Bard College, USA. W latach 1992-95 pracował z Dada von Bzdülöw, oraz z Gdańskim Teatrem Tańca. W sezonie 1996/97 współpracował z Compagnie Yvette Bozsik (Węgry), w tym samym czasie zaczynając karierę jako niezależny choreograf. Autor prac solowych i duetów, prezentowanych m.in. na Springdance/Preview 2002, Dance Zone, Prague 2002, Ciało i Umysł 2001, Gdańska Korporacja Tańca 2002-03. Regularnie współpracuje z artystami Z innych dziedzin sztuki, muzykami, rzeźbiarzami, pisarzami. Tworzy choreografie do przedstawień w teatrach dramatycznych (ostatnio: Niebezpieczne Związki - Teatr Nowy, Warszawa; Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - Teatr Wybrzeże, Gdańsk; Bal pod Orłem - Teatr Studio, Warszawa).

"Kilka błyskotliwych uwag (a la Gombrowicz)

reżyseria : Leszek Bzdyl

choreografia i wykonanie : Katarzyna Chmielewska, Rafał Dziemidok, Leszek Bzdyl

muzyka : Mikołaj Trzaska

scenografia : Maciej Chojnacki

Teatr Collegium Nobilium, 15, 16, 17 lipca, godz. 20.00.

Bilety: 25, 20, 10 - wejściówka