Google Earth: Trójwymiarowe mapy świata

Google zaoferował w środę darmowy program Google Earth, który służy do wyświetlania trójwymiarowych map satelitarnych Ziemi. Program potrafi pokazywać na mapach obiekty takie jak ulice, szkoły czy restauracje wraz z opisami dostarczonymi przez wyszukiwarki Google

Google Earth prezentuje trójwymiarowe mapy satelitarne zintegrowane zasobami geograficznymi Google . Pozwala to na wyświetlenie szczegółowego obrazu dowolnego terenu wzbogaconego o wyszukane w Google Maps informacje dotyczące poszczególnych obiektów. Program działa na komputerach z zainstalowanym systemem Windows 2000 lub XP i wyposażonych w kartę graficzną z akceleratorem 3D. Niezbędny jest stały szerokopasmowy dostęp do internetu. Wersja na komputery Apple jest w przygotowaniu.

Silnik graficzny programu pozwala oglądać trójwymiarowe mapy z dowolnej perspektywy. Dostępne są zdjęcia całego globu, różni je jedynie szczegółowość - najdokładniejsze są obrazy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dokładność map pozostałych regionów świata jest stopniowo zwiększana, ale już teraz niektóre polskie miasta (m.in.: Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto) są oddane w pełnej rozdzielczości.

W centrach 38 największych amerykańskich miast dodatkowo widać trójwymiarowe modele budynków.

Na mapach można wyświetlić m.in. lokalizację szkół, parków, restauracji i hoteli. Google Earth potrafi także wyszukiwać drogę pomiędzy wskazanymi punktami - dokładnie opisana sieć głównych dróg i ulic obejmuje wszystkie większe miasta.

Darmowa wersja Google Earth ma nieco ograniczoną funkcjonalność, m.in. nie potrafi wymieniać danych z urządzeniami GPS i arkuszami kalkulacyjnymi.

Google Earth powstał dzięki temu, że Google kupiło w październiku 2004 firmę Keyhole zajmującą się mapami satelitarnymi. Oferowany przez Keyhole za 69,95 dol. program został ulepszony, zintegrowany z usługami Google i udostępniony za darmo jako Google Earth. Podobnie wyglądała ewolucja płatnego programu do katalogowania zdjęć - Picasa , kupionego wraz z producentem przez Google, a następnie udostępnionego za darmo.

Kolekcja najciekawszych miejsc, które można zobaczyć w Google Earth znajduje się TU