Piotr Skwirowski komentuje

Od organizacji pożytku publicznego państwo żąda publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B. Zamysł jest słuszny. Chodzi o to, żeby darczyńcy wiedzieli, na co idą ich pieniądze. I że się nie marnują. Dlaczego to jednak tak dużo kosztuje?

Organizacje pożytku publicznego zdejmują z państwa wiele problemów. Utrzymanie hospicjów, stołówek i noclegowni dla bezdomnych, finansowanie kosztów leczenia ludzi, których na to nie stać, opłacanie nauki czy wyjazdów wakacyjnych dla dzieci z biednych rodzin. Czemu je karać dodatkowymi opłatami?

Ministerstwo Polityki Społecznej publicznie ogłaszało, że za publikację sprawozdań organizacje nie będą płacić. Teraz się okazuje, że obietnice były na wyrost, że urzędnicy chyba nie wiedzieli, co mówią, że ktoś się z kimś nie dogadał i płacić jednak trzeba.

Rozumiem, że państwo nie chce dokładać do publikacji sprawozdań. Ale przecież mamy XXI wiek! Niemal powszechny dostęp do internetu. No to może wyrzucić sprawozdania organizacji pożytku z papierowego Monitora i do sieci z nimi. Za darmo!