Konkurs NBP rozstrzygnięty

Bez wolności gospodarczej inne wolności i prawa obywatelskie są fikcją - stwierdził prezes NBP Leszek Balcerowicz, wręczając nagrody młodym laureatom konkursu organizowanego przez polski bank centralny

Uczniowie biorący udział w konkursie oraz ich nauczyciele odwiedzili w piątek warszawską siedzibę Agory, wydawcy "Gazety Wyborczej". Tu prezes NBP Leszek Balcerowicz wręczył nagrody zwycięzcom czwartej już edycji konkursu organizowanego przez NBP i Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Impreza odbywająca się pod patronatem "Gazety Wyborczej" ma szerzyć wiedzę na temat gospodarki.

W tym roku uczniowie z całej Polski nadesłali 860 prac na temat "Wolność a wolny rynek - 15 lat przemian gospodarczych w Polsce". Jak zwykle ogromna większość pochodziła spoza Warszawy i wielkich aglomeracji.

Wśród gimnazjalistów I miejsce otrzymała Paulina Wawrzyniak z Grodziska Wielkopolskiego, II - Magdalena Saramak ze Starachowic, III - Szymon Ryba z Jasła, a wyróżnienia: Maciej Gębski z Czaplinka, Kamila Łopata z Raciąża, Adam Pasierbek z Bielska-Białej. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce dostał Grzegorz Dziki z Ostródy, II - Piotr Drzewiński z Wrocławia, III - Aleksandra Bartnik z Warszawy. Wyróżniono Aleksandrę Balcerzak z Inowrocławia, Beatę Ciechomską z Zamościa i Tomasza Bilewicza z Dąbrowy Górniczej. Osoby wyróżnione otrzymały nagrody rzeczowe, a laureaci - ogromne czeki NBP podpisane przez prezesa. Czeki można zrealizować w banku (I nagroda to 3 tys. zł), lecz niektórzy laureaci na razie zamierzają powiesić je na ścianie - na honorowym miejscu.