Episkopat o pojednaniu

W piątekpierwszy dzień zebrania plenarnego Episkopatu w Warszawie. Biskupi będą mówili m.in. o pojednaniu Polaków z Ukraińcami i Niemcami

Metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński przedstawi projekt wspólnego listu Episkopatu Polski i Niemiec z okazji zbliżającej się 40. rocznicy listu "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie" (wypada w listopadzie).

- Przygotowujemy list, w którym określimy m.in., jakie zadania czekają nasze Kościoły w zjednoczonej Europie - powiedział "Gazecie" abp Muszyński.

40 lat temu polscy biskupi uczestniczący w Soborze Watykańskim II przypomnieli w nim o krzywdach, jakie Niemcy wyrządzili Polakom w okresie II wojny światowej, ale i o cierpieniach wysiedlonych z Polski Niemców. To był początek polsko-niemieckiego pojednania.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zaprezentuje dziś natomiast list biskupów ukraińskich obrządku bizantyjskiego i polskich rzymskokatolickich o pojednaniu.

Biskupi wezmą również udział w III Krajowym Kongresie Eucharystycznym i beatyfikacji trzech polskich księży: Bronisława Markiewicza, Ignacego Kłopotowskiego i Władysława Findysza.