Sprzedaż akcji Zakładów Chemicznych "Police" ruszy 27 czerwca

Kolejna spółka o państwowym rodowodzie idzie na warszawski parkiet. Zapisy na akcje nowej emisji Zakładów Chemicznych "Police" potrwają od 27 czerwca do 7 lipca. Debiut praw do akcji (PDA) zaplanowano na połowę lipca

Police to jedne z największych zakładów chemicznych w kraju, zatrudniające 2,7 tys. pracowników. W tym roku chcą sprzedać wyroby za 1,74 mld zł i zarobić netto 99,5 mln zł. Blisko połowa sprzedaży idzie na eksport, m.in. do Niemiec, Włoch, Francji i Skandynawii.

Indywidualni inwestorzy, dla których przewidziano wstępnie 4,5 mln akcji, będą mogli składać zlecenia maksymalnie na 10 tys. sztuk w terminach 27-30 czerwca i 1 lipca. Instytucjom przypadnie 7,5 mln sztuk, a kolejne 3 mln jest w rezerwie. Przedział cenowy ma zostać podany 22 czerwca, a po złożeniu deklaracji przez dużych inwestorów, czyli 24 czerwca, poznamy cenę emisyjną.

- Skarb państwa pozostanie większościowym akcjonariuszem spółki - powiedział na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami wiceminister skarbu Dariusz Witkowski. Po zarejestrowaniu nowej emisji udział państwa spadnie do 80 proc., a po wydaniu akcji pracownikom - do 68 proc. Wiceminister Witkowski powiedział, że w przyszłości resort powinien sprzedać swój pakiet akcji. Kiedy? Być może stanie się to w przyszłym roku.

Kontrolny pakiet Polic mógłby trafić do rąk inwestora strategicznego. - Pozyskanie go byłoby ze wszech miar wskazane - powiedział wczoraj prezes Polic Andrzej Kurowski. Policami zainteresowany jest CIECh, który ma zostać zaproszony do udziału w ofercie publicznej.

Police chcą pozyskane pieniądze zainwestować m.in. w zwiększenie produkcji bieli tytanowej wykorzystywanej przez producentów farb i lakierów oraz modernizację produkcji nawozów mineralnych. Wartość trzyletniego programu inwestycyjnego Polic szacowana jest na 0,5 mld zł.

O ofercie publicznej TravelPlanet czytaj na s. 31