Udziałowiec "Rzeczpospolitej" chce PIW

Należące do skarbu państwa Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", właściciel 49 proc. udziałów w dzienniku "Rzeczpospolita", chce przejąć Państwowy Instytut Wydawniczy

Co udziałowiec "Rzeczpospolitej" chce zrobić z PIW? - Uratować. To jest cenne wydawnictwo, które ma kłopoty finansowe, ale również markę i potencjał. Skojarzenie naszych możliwości z tym potencjałem może przynieść dobre efekty - powiedział nam Stanisław Marek Bagiński, prezes PW Rzeczpospolita. Dodał on, że kierowana przez niego firma może wystąpić do ministra skarbu w sprawie transakcji w ciągu miesiąca. Obecnie w Instytucie trwa audyt, po którym znana będzie jego wycena. Jak powiedział nam Bagiński, pod uwagę są brane dwa scenariusze - przejęcie PIW albo założenie nowej spółki z udziałem PW Rzeczpospolita i PIW. Ten ostatni jest zadłużony na kilka milionów złotych, a jego ubiegłoroczne przychody kształtowały się na poziomie 3,5 mln zł. Polacy znają go głównie dzięki wydanym dziełom Josepha Conrada, lorda Byrona, Marcela Prousta, Julia Cortazara czy Maria Vargasa Llosy.

O planowanej transakcji poinformowała czwartkowa "Rzeczpospolita". Według niej jeden ze scenariuszy zakłada, że minister skarbu wniesie PIW aportem do PW Rzeczpospolita po wartości bilansowej w zamian za utrzymanie wydawnictwa i spłatę zadłużenia. Władze PW Rzeczpospolita deklarują, że utrzymają zespół redaktorski Instytutu liczący 25 osób.

PW Rzeczpospolita jest spółką skarbu państwa od marca tego roku. Obecnie (poza udziałami w spółce wydającej "Rzeczpospolitą") prowadzi ona dwutygodnik "Farmer" oraz miesięcznik "Detektyw". W lipcu ma wystartować jej kolejny tytuł "Krzyżówki TV". - Poza tym pracujemy nad dziesięcioma nowymi projektami. Po wakacjach wystartujemy z kilkoma z nich - mówi prezes wydawnictwa. Szczegółów nie zdradza, ale twierdzi, że mają to być czasopisma raczej niszowe, "dla ludzi starszych". Przychody przedsiębiorstwa wyniosły w 2004 r. 9,83 mln zł, a zysk netto - 0,94 mln zł.