Czy SLD odzyska wpływ na telewizję publiczną

Na nowo rozgorzał spór o władzę w TVP między lewą a prawą stroną rady nadzorczej spółki

Szefowa KRRiT Danuta Waniek chce, by dziś Krajowa Rada przegłosowała wygaśnięcie mandatu szefa rady nadzorczej TVP Marka Ostrowskiego i rozpisała konkurs na jego miejsce. Dałoby to lewej stronie rady nadzorczej możliwość przywrócenia do pracy Ryszarda Pacławskiego, członka zarządu telewizji publicznej. Został na jesieni zawieszony przez radę nadzorczą po konflikcie z prezesem TVP Janem Dworakiem. Od tego czasu telewizją kieruje czteroosobowy zarząd, w którym głos decydujący należy do Dworaka.

Pacławski w TVP pilnował interesów SLD. Przydałby się w telewizji w gorącym okresie kampanii prezydenckiej i parlamentarnej.

Waniek zarzuca Ostrowskiemu, że jesienią ub. roku bezprawnie łączył funkcje wicedyrektora TVP 3 i szefa rady nadzorczej. Ostrowski - gdy powstały wątpliwości, czy te dwie funkcje można łączyć - natychmiast zrezygnował z pracy w telewizji. Ale lewa strona rady nadzorczej wspierana przez szefową KRRiT usiłuje go mimo to pozbawić mandatu. Gdyby to się udało, to zdaniem Waniek można by unieważnić decyzję rady nadzorczej o zawieszeniu Pacławskiego.

Ale opinie prawników są w tej sprawie sprzeczne, strony zwróciły się więc o rozstrzygnięcie do sądu.

Waniek stwierdziła wczoraj na posiedzeniu Krajowej Rady, że "sąd zawiódł" i przygotowała uchwałę stwierdzającą wygaśnięcie mandatu Ostrowskiego.

- Nie uznamy tej decyzji, będzie bezprawna - zapowiada Adam Pawłowicz z rady nadzorczej. - Wczoraj członkowie KRRiT nie kryli, że nie chodzi im o sytuację w radzie nadzorczej, ale o przywrócenie Pacławskiego do zarządu - mówi Pawłowicz.