Jak doradcy podatkowi walczą o klientów

Z którym byłym wiceministrem finansów od podatków u boku wolisz walczyć z fiskusem? Witold Modzelewski i Irena Ożóg równocześnie startują ze swoimi, jak twierdzą, nowatorskimi projektami pomocy podatnikom w sporach z urzędami skarbowymi

Modzelewski to najgłośniejsza postać wśród byłych wiceministrów od podatków. W 1993 r. odpowiadał za wprowadzenie w Polsce ustawy o VAT i akcyzie, krytykowano go za tworzenie niejasnego prawa, przy którym wiele zależy od interpretacji urzędnika i resortu finansów (mówiono o "prawie powielaczowym"). Jeszcze jako minister publicznie przyznał, że w ustawie o PIT jest luka, która daje podatnikowi ulgę w zamian za darowiznę na rzecz dowolnej osoby, choćby członka rodziny. Po tym wyznaniu Polska stała się krajem darczyńców, przy czym wiele darowizn było fikcyjnych. Z ministerstwa odszedł w 1996 r.

Irena Ożóg była wiceministrem finansów w latach 2001-03. Ma na koncie wiele korzystnych dla podatników interpretacji przepisów, z drugiej strony wprowadzała także podatek od dochodów z oszczędności zwany podatkiem Belki.

Modzelewski - i współdziałające z nim TU Allianz Polska - w poniedziałek przedstawił projekt ubezpieczania na wypadek kontroli podatkowej. Projekt ma ruszyć lada chwila, choć dokładnej daty nie podano. W ramach polisy Instytut Studiów Podatkowych, którego prezesem jest Modzelewski, zapewni ubezpieczonym pomoc prawną w sporach z fiskusem. Allianz i były wiceminister finansów twierdzą, że ich produkt to nowość na skalę europejską.

- To nieprawda. W pierwszych dniach czerwca startujemy z bardzo podobnym programem ARS LEGIS adresowanym do małych i średnich przedsiębiorców - powiedziała nam we wtorek Irena Ożóg, dziś współwłaściciel Spółki Doradztwa Podatkowego Ożóg i Stolarek Actio Sp. z o.o.

- To produkt abonamentowy. W zamian za stały, niewielki, miesięczny ryczałt w razie potrzeby podatnik zyska pomoc prawno-podatkową ekspertów naszej kancelarii - tłumaczy Irena Ożóg.

Niezależnie od tego, jak bardzo skomplikowana będzie sprawa abonenta kancelarii i jak dużo czasu będzie na nią musiał poświęcić ekspert podatkowy, klient nie będzie już nic dopłacał. W ramach abonamentu doradcy będą go reprezentować na wszystkich szczeblach postępowania, w urzędzie i izbie skarbowej, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, przed sądem administracyjnym.

- Nasz produkt radykalnie minimalizuje koszty obsługi prawnej firmy. Abonenci oszczędzają czas, pieniądze i zdrowie. Zyskują gwarancję profesjonalnej ochrony prawno-podatkowej, komfort i poczucie bezpieczeństwa - zapewnia Irena Ożóg. Podobnie zapewniają Allianz i Modzelewski.

Irena Ożóg opowiada nam, jak ze swoim partnerem mec. Stolarkiem wpadła na pomysł przygotowania programu ARS LEGIS. - Kiedy kilka lat temu objęłam stanowisko wiceministra finansów, zaproponowałam, by resort wypuścił specjalne nieoprocentowane obligacje 2- i 5-letnie. Jeśli w okresie ważności obligacji u ich właściciela fiskus wykryłby zaległości podatkowe, ten mógłby je spłacić obligacjami. Nie płaciłby wówczas odsetek od zaległości podatkowych. Gdyby podatnik nie miał w okresie ważności obligacji kłopotów z fiskusem, dostałby odsetki, niższe jednak od tych przypisanych do obligacji skarbu państwa - tłumaczy Ożóg. Rząd nie był zainteresowany pomysłem, który jak przyznaje była wiceminister finansów, podpatrzyła wśród rozwiązań stosowanych w Irlandii.

- To mogły być łatwe i tanie, dodatkowe pieniądze dla budżetu. Doszłam do wniosku, że skoro państwo nie chce w ten sposób zarabiać, to ja spróbuję - powiedziała nam Irena Ożóg. - To zapewne zbieg okoliczności, że nie tylko ja na to wpadłam i że podobny produkt startuje akurat teraz - dodała.

- Może to i lepiej, że będą dwa konkurencyjne produkty. Podatnik będzie miał wybór - podsumowuje Irena Ożóg.