Jest ubezpieczenie od fiskusa

Allianz Polska od poniedziałku promuje nowe ubezpieczenie - na pokrycie kosztów podatkowych sporów z fiskusem. Firma kusi klientów współpracą z byłym wiceministrem finansów prof. Witoldem Modzelewskim

Ubezpieczyciel twierdzi, że jego nowy produkt jest pierwszym tego typu specjalistycznym programem ubezpieczeniowym w Europie. Firma założyła, że końca roku pozyska on 10 tys. klientów. - Uważamy, że nasza polisa jest bardzo potrzebna - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceprezes TU Allianz Polska Piotr Dzikiewicz.

Towarzystwo oferuje program Allianz Podatnik wszystkim podatnikom, lecz przypuszcza, że ubezpieczać będą się przede wszystkim firmy. Z polisy będą opłacane usługi doradcy podatkowego, który m.in. oceni sytuację prawną podatnika i jego szanse w sporze z fiskusem. Przygotuje też dokumentację, niezbędne pisma, będzie reprezentował podatnika w urzędach, a jeśli zajdzie taka potrzeba, także w sądzie.

Polisa obejmie trzy spory z fiskusem rocznie. Suma ubezpieczenia nie będzie miała limitu - ubezpieczyciel pokryje koszty postępowania, nawet jeśli będą one bardzo wysokie.

- Ubezpieczenie nie obejmuje jednak kar, grzywien, wpisów sądowych itp. - mówiła Agata Dudek, menedżer produktu w TU Allianz Polska. Oczywiście z polisy nie będzie też można spłacić zaległych podatków.

Ponadto ubezpieczenie dotyczy jedynie przyszłych sporów. Dlatego TU Allianz wprowadziło karencję - ubezpieczenie zacznie działać dopiero po sześciu tygodniach od zawarcia umowy.

Wysokość składki zależy od poziomu przychodów firmy. W przypadku firm z przychodami do 40 mln zł rocznie waha się od 1,5 do 6 tys. zł rocznie. Najniższą składkę, w wysokości 1,5 tys. zł, zapłacą firmy, których przychody nie przekraczają 3 mln zł. Przy przychodach wyższych od 40 mln zł wysokość składki ma być ustalana indywidualnie.

Gwoździem programu jest firma doradcza obsługująca projekt Allianz Podatnik. To Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i wspólnicy. Prezesem ISP jest prof. Witold Modzelewski, przed laty wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki, dziś szef Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

- Przepisy podatkowe są coraz bardziej skomplikowane. Ma to związek m.in. z harmonizacją naszych przepisów podatkowych z prawem UE. Pojawiły się nowe ustawy o VAT i akcyzie. Bez przerwy zmieniają się też przepisy ustaw o podatkach dochodowych. A jakość tych przepisów jest zła - tak w czasie poniedziałkowej konferencji diagnozował sytuację prof. Modzelewski (sam jako współtwórca wielu ustaw podatkowych, w tym przede wszystkim poprzedniej ustawy o VAT, był wielokrotnie krytykowany przez podatników, doradców i ekspertów podatkowych za jej kiepską jakość i skomplikowanie).

Zdaniem Modzelewskiego podatnicy mają coraz większe problemy z poruszaniem się w gąszczu przepisów. - Dlatego ryzyko sporu z fiskusem jest większe niż dotychczas - stwierdził.

- Podatnik ma prawo walczyć o swoje - mówił Modzelewski. Dodał, że w sporze z władzą publiczną podatnik jest na dużo słabszej pozycji, ale polisa złagodzi tę dysproporcję sił: - Władza publiczna będzie musiała być silniejsza intelektualnie. Nie będzie podejmować walki z podatnikiem tam, gdzie prawo jest po jego stronie.

Wedle zapewnień prof. Modzelewskiego ISP jest przygotowany na obsługę nawet tysiąca podatników spierających się z fiskusem. W razie potrzeby zatrudni podwykonawców, czyli innych doradców.

Modzelewski szacuje, że koszty sporu z fiskusem mogą się wahać od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy.