PKPP Lewiatan skarży podatki menedżerów

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan skarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy podatkowe odbierające menedżerom prawo do rozliczania się z fiskusem według liniowej, 19 proc. stawki PIT

Po raz pierwszy o kłopotach menedżerów z 19 proc. stawką PIT "Gazeta" pisała pod koniec 2003 r. Wtedy w Sejmie trwały prace nad zablokowaniem dostępu tej grupy podatników do liniowej stawki podatku. Ostrzegaliśmy, że takie ograniczenie może być sprzeczne z konstytucją.

Posłowie nie chcieli słuchać i od początku 2004 r. obowiązują przepisy odbierające menedżerom prawo do 19-proc. stawki. Nawet jeśli menedżerowie prowadzą działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu przedsiębiorstwem, to według ustawy podatkowej prowadzą "działalność wykonywaną osobiście", która nie jest działalnością gospodarczą. A skoro nie ma działalności gospodarczej, to nie ma też mowy o liniowej stawce.

Pod koniec zeszłego roku w tej sprawie u ministra finansów interweniował rzecznik praw obywatelskich. PKPP zaś od samego początku rozważała skargę do Trybunału. Teraz skarga już jest - PKPP przekonuje, że przepisy podatkowe dyskryminują menedżerów w stosunku do pozostałych grup zawodowych, są więc niezgodne z konstytucją.