Czy PKP stanie przed wakacjami

Związki zawodowe w PKP nie chcą prywatyzacji spółek kolejowych. Rządową strategię dla kolei nazywają rozbiorem. Grożą strajkiem generalnym ?w obronie polskiej kolei"

- Nie odpuścimy. Ministerstwo Infrastruktury chce najwyraźniej zlikwidować koleje, a na to zgody nie damy - mówi "Gazecie" Stanisław Kogut, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność".

W czwartek Kogut przewodniczył spotkaniu wszystkich 30 związków zawodowych działających w spółkach PKP. Związkowcy omawiali m.in. ostatnie zatrzymanie pociągów przez spółkę PKP Przewozy Regionalne. Firma zatrzymała pociagi osobowe i pospieszne w woj. Podkarpackim, by wymusić na samorządzie zapłatę za przewozy. Spółka ma 2 mld zł długu i jest na krawędzi płynności.

Związki porozumiały się: zorganizują w całej Polsce referendum - zapytają pracowników o zdanie nt. planowanej na przyszły rok prywatyzacji spółek kolejowych takich jak PKP Cargo czy PKP Intercity. Zapytają również, czy pracownicy zgadzają się na strajk generalny w obronie polskiej kolei. Wyniki referendum będą znane 9 czerwca. Dzień później pod urzędami wojewódzkimi odbędą się pikiety i związkowcy wręczą marszałkom województw petycje, by ci wywiązywali się z obowiązku płacenia za przewozy regionalne.

- Chcemy jasnej wizji kolei i ze strony rządu, nie obietnic, ale działań. Już było tyle porozumień dla kolei z premierem Polem, Hausnerem, ministrem Leśnym. Wszystkie zostały na papierze. Na rozwój infrastruktury jest w tym roku 92 mln zł, na drogi - 9 mld zł. Tak być nie może - mówi Kogut. - Już dzisiaj było wielkie parcie na to, żeby ogłosić strajk generalny. Ale z decyzją o proteście poczekamy do wyniku referendum - dodał.

- Związki poinformowały nas tylko o referendum, tę inicjatywę zarząd PKP popiera. O strajku nas nie informowały - mówi "Gazecie" Michał Wrzosek, rzecznik PKP. Zastrzega, że zarząd prowadzi stałe konsultacje ze związkami o sytuacji na kolei.

Zdaniem związkowców ewentualny strajk odbyłby się najwcześniej w połowie czerwca. Stanęłaby większość pociągów w Polsce.