Gigantyczne zapisy na akcje Polmosu Białystok

Skarb państwa sprzeda na pniu akcje prywatyzowanego producenta słynnej Żubrówki. Indywidualni inwestorzy zamówili akcje za ponad 3,2 mld zł! - wynika z naszych informacji

Zapisy na akcje zakończyły się wczoraj. Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje, że mimo niesprzyjącej koniunktury na giełdzie, oferta zakończy się wielkim sukcesem. Drobni gracze, którzy mogli kupić "na głowę" maksymalnie po 20 tys. akcji, zapisali się w sumie na ponad 35 mln akcji! Tymczasem minister skarbu przewidział dla nich jedynie pulę 1,445 mln sztuk. Ale nie wiadomo jeszcze jaka będzie stopa redukcji, bo minister trzyma w obwodzie rezerwową pulę 1,19 mln akcji. Przynajmniej jej część może również trafić w ręce indywidualnych inwestorów. Jeśli minister skarbu nie zwiększy puli akcji w transzy drobnych graczy, to dostaną zaledwie cztery na sto zamówionych akcji. Wartość zapisów drobnych inwestorów przekroczyła 3,2 mld zł. Oznacza to, że chcieli kupić Polmos Białystok trzy razy!

Wielkim powodzeniem cieszyła się oferta także wśród instytucji, które mogą kupić 20 proc. akcji Polmosu. To ich zapisy przesądzą w dużej mierze o ostatecznej cenie emisyjnej. Będzie ona się mieścić w przedziale 77-92 zł. Przydział akcji może nastąpić 6 maja, a 12 maja spółka zadebiutuje na parkiecie.

Równolegle z ofertą publiczną trwa wyłanianie inwestora strategicznego dla Polmosu, który ma kupić co najmniej 51 proc. akcji. Trzy wiążące oferty złożyły: Central European Distribution Corporation, Sobieski Dystrybucja i Polmos Lublin.