Banki przejmą kontrolę nad Fiatem

Rodzina Agnellich, która przeszło sto lat rządziła Fiatem, wkrótce może utracić kontrolę nad koncernem. Głównym udziałowcem Fiata mogą zostać włoskie banki

Banca Intesa, Capitalia, Sanpaolo IMI oraz UniCredito potwierdziły zamiar zamiany na akcje Fiata pożyczki udzielonej włoskiemu koncernowi. Taki komunikat banki ogłosiły po spotkaniu z kierownictwem turyńskiego koncernu. W 2002 r. banki wykupiły za 3 mld euro obligacje zamienne na akcje Fiata. Była to awaryjna pomoc dla producenta, który pogrążył się w tarapatach finansowych z powodu marnych wyników w branży motoryzacyjnej. Uzgodniono, że jeśli do września 2005 r. Fiat nie uzyska odpowiednich wskaźników finansowych, m.in. nie zmniejszy w wystarczający sposób zadłużenia, banki będą mogły zamienić pożyczkę na nowe akcje koncernu. Po konwersji cztery włoskie banki objęłyby wspólnie około 25 proc. akcji Fiata. Udziały rodziny Agnellich, założyciela koncernu, spadłyby z 30 do 22 proc.

Po tych informacjach kurs akcji Fiata podskoczył do 5,29 euro. W zeszłym tygodniu akcje włoskiego koncernu spadły do rekordowo niskiego poziomu 4,39 euro. Fiat jest największym producentem samochodów w Polsce.