Kolejny koncern samochodowy tworzy centrum badawcze w Polsce

We Wrocławiu ma powstać trzeci w Polsce ośrodek badawczo-rozwojowy amerykańskiego koncernu samochodowego. Zamierza go otworzyć spółka koncernu Remy International, producenta alternatorów i rozruszników samochodowych.

W swój europejski ośrodek badawczo-rozwojowy Remy zamierza zainwestować we Wrocławiu około 2 mln dol. Remy Automotive Poland, polska spółka amerykańskiego koncernu, zamierza do 2006 r. wybudować osobny budynek dla ośrodka, w którym powierzchnia laboratoryjna zajmie 2,5 tys. m kw. Zanim powstanie nowa siedziba, firma planuje wynajmować powierzchnię od Wrocławskiego Parku Technologicznego. Remy ma w Polsce fabrykę w Świdnicy produkującą alternatory i rozruszniki.

Wrocławski ośrodek byłby już trzecią inwestycją amerykańskiej branży motoryzacyjnej w polskich inżynierów.W zeszłym tygodniu firma Hayes, która zajmuje się rekrutacją pracowników, ogłosiła, że do końca roku ma zatrudnić stu inżynierów do ośrodka badawczo-rozwojowego amerykańskiego koncernu TRW, producenta pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych. W ośrodku, który ma powstać w Częstochowie, TRW zamierza zatrudnić do 2008 r. w sumie 250 inżynierów. Pierwszym zachodnim koncernem, który otworzył w Polsce ośrodek badawczo-rozwojowy, było Delphi. Ośrodek tego koncernu od 2000 r. działa w Krakowie i specjalizuje w pracach nad elementami zawieszenia oraz wyposażeniem elektrycznym i elektronicznym.