Time Warner i Comcast kupują Adelphię

Największy koncern medialny na świecie Time Warner oraz największy w USA operator telewizji kablowej Comcast przejmą sieć kablową Adelphia. Wartość transakcji - 12,7 mld dol.

Medialny gigant (do którego należą m.in. telewizja CNN oraz magazyn "Time") chce utworzyć spółkę skupiającą jego obecne aktywa kablowe oraz aktywa Adelphii. Lwią część transakcji sfinansuje Time Warner. Comcast ma wnieść do spółki ok. 1,5 mld dol. oraz swoje udziały w firmach zależnych medialnego koncernu - Time Warner Cable oraz Time Warner Entertainment. Dostanie za to sieci kablowe mające łącznie 1,8 mln abonentów. - Naszym zdaniem najbardziej na transakcji skorzysta Comcast, bo nie tylko dostanie dodatkowych abonentów, ale i pozbędzie się udziałów w spółkach Time Warner - uważa Thomas Eagan, analityk Oppenheimer & Co.

Z kolei Time Warner, przejmując Adelphię, uzyskuje dostęp do abonentów w Los Angeles oraz umacnia swoją pozycję jako drugiego co wielkości operatora kablowego w USA. Adelphia jest piątym co do wielkości operatorem kablowym w USA, działającym w 31 stanach oraz w Portoryko. Zbankrutowała w 2002 r., gdy okazało się, że jej poprzedni właściciel przez lata wprowadzał inwestorów w błąd co do prawdziwej kondycji finansowej spółki. Sąd uznał jej szefów za winnych malwersacji finansowych. O przejęcie Adelphii walczył również Cablevision Systems - konkurencyjny operator kablowy, który proponował 17,1 mld dol.