Orlen chce Lotosu

Bylibyśmy zdecydowani stać się partnerem strategicznym Lotosu, gdyby taka możliwość pojawiła się - zadeklarował w środę prezes PKN Orlen Igor Chalupec

Taka okazja może się pojawić już wkrótce. Lotos zamierza przeprowadzić emisję nowych akcji stanowiących 30 proc. podwyższonego kapitału. Emisja przynieść ma firmie 900 milionów złotych. Poza tym część "starych" akcji Lotosu chce sprzedać w ofercie publicznej Nafta Polska. Do inwestorów giełdowych trafić może do 49 procent kapitału spółki. Ministerstwo skarbu chce, aby akcje Grupy Lotos były notowane na giełdzie w czerwcu, jednak będzie to zależeć od koniunktury rynkowej.

Prezes Orlenu przekonuje, że połączenie kapitałowe z Lotosem to coś naturalnego: - W takiej wielkości kraju jest zazwyczaj tylko jedna duża firma paliwowa. OMV jest w Austrii, MOL jest na Węgrzech - powiedział Chalupec. Jednak ewentualna koncentracja Orlenu i Lotosu mogłaby wywołać sprzeciw rządu oraz (a może zwłaszcza) urzędu anty-monopolowego. Szczególnie na rynku hurtowej sprzedaży paliw mogłoby dojść do istotnego, niekorzystnego naruszenia konkurencji.