NOP World w ręce GfK

Niemiecki koncern badawczy GfK przejął NOP World - zajmującą się badaniami spółkę brytyjskiej grupy medialnej United Business Media. Zapłacił za nią 550 mln euro w gotówce.

Zatrudniający ponad 1,5 tys. osób NOP World umocni pozycję GfK w USA, Wlk. Brytanii i Włoszech. Zwiększy też jej przychody do ponad miliarda euro. GfK zapowiada, że przejęcie pozwoli do 2007 r. zredukować koszty o blisko 15 mln euro rocznie. Transakcja jest uzależniona od zgody organów antymonopolowych w USA i Niemczech. Ich decyzja ma zapaść "pod koniec maja".

NOP World zamyka pierwszą dziesiątkę firm badawczych na świecie i działa od 1957 r. Jej ubiegłoroczne przychody wyniosły 321 mln euro, a zysk operacyjny 35 mln euro. Ma szczególnie silną pozycję w takich sektorach jak motoryzacja czy ochrona zdrowia. NOP World nie prowadzi działalności w Polsce. Grupa GfK zamknęła 2004 r. przychodami w wysokości 671 mln euro i zyskiem operacyjnym 86,8 mln euro. Polskie ramię koncernu - GfK Polonia - jest trzecią co do wielkości firmą badawczą w kraju. Jej obroty w 2004 r. wyniosły 38,5 mln zł.