Telefon 112 ma zadziałać

Interwencja Komisji Europejskiej poskutkowała: od września będzie się można dodzwonić na alarmowy nr 112, także z telefonów stacjonarnych

Numer 112 ma z czasem w całej Unii Europejskiej zastąpić inne numery alarmowe - policji, pogotowia czy straży pożarnej. Na razie w Polsce system jest w powijakach - na nr 112 nie można się dodzwonić z telefonów stacjonarnych. Skrytykowała nas za to Komisja Europejska. Wczoraj sprawą zajął się rząd.

Minister spraw wewnętrznych Ryszard Kalisz obiecał, że już we wrześniu będzie można zadzwonić na 112 z telefonu stacjonarnego. - Wykręcając numer 112, powinniśmy się dodzwonić albo do oficera policji, albo straży pożarnej. Ten oficer będzie zobowiązany natychmiast zorganizować pomoc - powiedział Kalisz.

Minister podkreślił, że trwają prace nad całym systemem ratownictwa alarmowego - numer 112 ma być jego elementem. System ma wystartować najwcześniej w 2009 r.

Obowiązek uruchomienia numeru 112 wynika z unijnej dyrektywy o usługach powszechnego dostępu. "Stare" kraje UE musiały to uczynić już w lipcu 2003 r., a nowe - 1 maja 2004 r. Za opóźnianie uruchomienia telefonu 112 grozi nam postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.