Właściciel Pizzy Hut i KFC żąda niższych czynszów

Firma wynajęta przez American Restaurants będzie renegocjować wszystkie umowy najmu lokali na restauracje w Polsce i Czechach

Firma American Restaurants wchodzi na polską giełdę. Chce zdobyć pieniądze na dalszy rozwój sieci z logo Pizza Hut, KFC i Iceland. Przy okazji zamierza obniżyć koszty swojej działalności i płacić niższe czynsze w centrach handlowych i innych budynkach, w których prowadzi swoje lokale.

- AmRest nie ma własnych nieruchomości. Spółka wynajmuje tylko powierzchnie - mówi Magda Lipko z Colliers International Poland.

Ta firma międzynarodowych doradców ds. nieruchomości została wybrana, by renegocjować wszystkie umowy najmu na terenie Polski i Czech. Jest ich w sumie 99, a chodzi aż o 146 restauracji, w których można kupić m.in. pizzę, kurze nóżki czy lody.

- Na rynku panuje coraz większa konkurencja. Wiemy, że czynsze mogą być obniżone. Jeśli właściciel budynku ma to w poważaniu i nie wykazuje woli do rozmów, od razu informujemy, że zaczynamy szukać nowej lokalizacji dla naszego klienta - zapowiada Magda Lipko. Na razie Colliers International Poland wynegocjowała niższe stawki w trzech lokalach w całej Polsce.

- Widać wyraźnie trend dominacji najemców. Zaczynamy dyktować warunki - nie kryje Henry McGovern, prezes AmRestu w Polsce.

Colliers nie ma narzuconych żadnych widełek cenowych ani maksymalnego czynszu, którego nie wolno przekroczyć. Za każdym razem doradcy ds. nieruchomości badają konkretne lokalizacje i ceny. Wszystko zostanie opisane, a "streszczenia" umów mają być zawsze pod ręką, co pozwoli AmRestowi na szybszą analizę danych i lepszy wgląd w strategię rozwoju. Spółka liczy, że cała operacja przyniesie jej oszczędności rzędu 10-15 proc.

Co na to właściciele lokali? - Na razie nikt się do nas w tej sprawie nie zgłosił. Jeśli tak będzie, to oczywiście przystąpimy do rozmów, ale trudno powiedzieć, jaki będzie ich finał. Nie mamy problemów ze znalezieniem najemców. Większość lokali jest zajęta, wciąż się zgłaszają kolejni chętni zainteresowani wynajmem - mówi Anna Mieszkowska z wielkiego warszawskiego centrum handlowego Arkadia, w którym AmRest wynajmuje średniej powierzchni lokal na Pizzę Hut.

Czy niższe czynsze sprawią, że pizza stanieje? - Nie wiem. To strategiczna decyzja firmy. Ja chciałabym, żeby staniała - nie kryje Magda Lipko.