Police szykują prospekt emisyjny

Zakłady Chemiczne w podszczecińskich Policach szykują się do wejścia na giełdę. Zarząd firmy chce, by prospekt emisyjny trafił do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w kwietniu

- Dzięki temu do końca półrocza moglibyśmy zostać spółką publiczną. To ułatwi wejście na giełdę w najbardziej odpowiednim momencie - tłumaczy rzecznik prasowy Polic Piotr Wachowicz. Debiut na giełdzie jest planowany najwcześniej na trzeci kwartał.

ZCh Police to spółka skarbu państwa produkująca m.in. nawozy mineralne i azotowe, biel tytanową (składnik do produkcji farb), amoniak, kwas fosforowy i siarkowy. W ub.r. osiągnęła prawie 89 mln zł zysku netto (w 2003 r. - 10,7 mln zł) przy 1,65 mld zł przychodów.

Z emisji Police mogą uzyskać według różnych szacunków 200-450 mln zł. Za te pieniądze firma planuje m.in. wybudowanie terminalu do przeładunku kwasu fosforowego w należącym do zakładów porcie, a także instalacji do produkcji metanolu oraz nowej instalacji produkcji bieli tytanowej, która pozwoli na podwojenie jej produkcji.

Załoga czeka na ustawowe 15 proc. akcji pracowniczych. Może je dostać ok. 5 tys. osób (obecne zatrudnienie to 2,7 tys., ale firma została skomercjalizowana jeszcze w 1995 r.).

Na giełdę spośród państwowych zakładów tzw. ciężkiej chemii mają wejść Police i Zakłady Azotowe "Puławy". Dla pozostałych czterech firm Nafta Polska pełniąca nad branżą nadzór właścicielski ma znaleźć inwestorów.