Sejm wybierze referendum

- Do końca kwietnia Sejm podejmie uchwałę w sprawie trybu ratyfikacji konstytucji europejskiej - zapowiedział w środę marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. Jednocześnie MSZ usuwa błędy z polskiej wersji konstytucji.

Do wyboru są dwa tryby: powszechne referendum albo ratyfikacja przez Sejm. Wszystkie ugrupowania polityczne są za referendum. Ale nie ma jasności co do daty głosowania.

Lewica chce połączyć referendum z pierwszą turą wyborów prezydenckich we wrześniu. Opozycja chce odłożyć referendum na 2006 r., kiedy będzie już wiadomo, jak zagłosowały kraje najbardziej wobec konstytucji sceptyczne.

Wrześniowy termin ma jednak więcej szans. Datę referendum wyznacza Sejm albo prezydent za zgodą Senatu. I o ile trudno dziś powiedzieć, czy znajdzie się w Sejmie większość zdolna uzgodnić termin referendum, to - nawet jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się już w czerwcu - prezydent i zdominowany przez SLD Senat zdołaliby wyznaczyć datę wrześniową.

Tymczasem trwają zabiegi, by usunąć błędy w polskim tłumaczeniu traktatu. Marszałek Cimoszewicz chce, żeby Sejm otrzymał od rządu informację na ten temat.

We wtorek Paweł Świeboda, szef departamentu Unii Europejskiej w MSZ, poinformował, że w polskiej wersji znaleziono ok. 100 błędów. Ponad 40 to poważniejsze błędy merytoryczne.

Sekretariat Generalny Rady UE już uznał większość zgłoszonych przez MSZ poprawek. Wczoraj Polska zwróciła się do rządu włoskiego - depozytariusza traktatu konstytucyjnego UE - o poprawienie polskiej wersji unijnej konstytucji.