Po publikacji "Gazety" Orlen anulował przetarg

Zarząd PKN Orlen unieważnił wielomilionowej wartości przetarg na doradzanie przy prywatyzacji czeskiego koncernu paliwowego Unipetrol. Jako pierwsza o uchybieniach w przetargu napisała ?Gazeta?.

O kłopotach z przetargiem na doradzanie przy przejmowaniu czeskiego koncernu paliwowego Unipetrol "Gazeta" poinformowała jako pierwsza w ubiegłym tygodniu. Podczas wyboru doszło do istotnych uchybień.

Z siedmiu ofert, komisja przetargowa zarekomendowała zarządowi PKN propozycję renomowanej amerykańskiej firmy McKinsey & Co. Za doradzanie przy włączaniu Unipetrolu do struktur PKN miała ona otrzymać 6 mln zł.

W zwycięstwie amerykańskiej firmy doradczej nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie to, że wśród osób podejmujących w PKN Orlen decyzję znaleźli się jej byli pracownicy. A to jest sprzeczne z wewnętrznymi procedurami przetargowymi Orlenu. Podobnie jest w wielu innych firmach w przetargach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ostatnich trzech latach pracowały na rzecz jednego z oferentów. Bo to rodzi podejrzenie o konflikt interesów.

Tymczasem jak się dowiedzieliśmy, dwaj pracownicy PKN Orlen, którzy brali udział w przetargu, byli do niedawna zatrudnieni w McKinsey & Co. Jeden z nich (członek komisji przetargowej) z odszedł stamtąd dopiero w grudniu ubiegłego roku.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od ubiegłej środy i przez cały weekend trwały przesłuchania wszystkich członków komisji. Wewnętrzne biuro kontroli w Orlenie zbadało także dyski w komputerach członków komisji. Ostatecznie w poniedziałek zarząd PKN Orlem postanowił anulować przetarg. - By uniknąć jakichkolwiek plotek zmieniliśmy także skład komisji przetargowej - powiedział "Gazecie" prezes PKN Orlen Igor Chalupec. Zmienił się również szef komisji - wiceprezesa Cezarego Smorszczewskiego zastąpił wiceprezes Jan Maciejewicz.

Jak poinformował nas Chalupec, zarząd nakazał także kontrolę pozostałych przetargów, które obywały się w spółce w ostatnim czasie. Ma ona wyjaśnić, czy także wcześniej nie dochodziło do uchybień.