Mercedes chce montować auta w Iranie

W tym roku planuje się w Iranie montaż 2,5 tys. luksusowych aut Mercedesa. Kontrakt z Iranem w tej sprawie niemiecko-amerykański koncern DaimlerChrysler podpisał wbrew stanowisku Waszyngtonu, który sprzeciwia się kooperacji amerykańskich z Iranem.

Umowa podpisana przez DaimlerChrysler z państwowym irańskim koncernem Iran Khodro, największym producentem aut w Iranie, przewiduje powołanie spółki Mercedes Benz Iran. Spółka, które udziały po równo obejmą DaimlerChrysler i irański koncern, zajmie się sprzedażą i serwisem samochodów osobowych Mercedesa. Koncern DaimlerChrysler dostał też zgodę na import w tym roku podzespołów do montażu w Iranie 2,5 tys. samochodów osobowych. W przyszłość planuje się w Iranie montować do 5 tys. aut Mercedesa. Dodatkowo w tym roku DaimlerChrysler chce do Iranu wyeksportować 300-400 kompletnych aut, korzystając z tego, że w tym roku Iran po raz pierwszy od dekady zgodził się na import aut.

Olbrzymi potencjalnie rynek motoryzacyjny Iranu kusi producentów aut z Europy i Azji. Znaczące inwestycje w produkcję swoich aut w Iranie zapowiedziały ostatnio francuski Renault i włoski Fiat. Trudniej mają koncerny amerykańskie. USA oskarżają Iran o sprzyjanie światowemu terroryzmowi i są przeciwne planom rozwoju irańskiej energetyki nuklearnej, prowadzonej przez firmy z Rosji. Zdaniem Waszyngtonu irański plan energetyki nuklearnej służyć ma stworzeniu broni nuklearnej.