Gdy pytanie zadać inaczej ("czy kobieta powinna mieć prawo do aborcji w pierwszych tygodniach ciąży?"), wyniki są podobne: 32 proc. badanych odpowiada, że zdecydowanie tak, 25 proc., że raczej tak, 15 proc. - że raczej nie, a 21 proc. - że zdecydowanie nie.
Jednak nawet niektórzy przeciwnicy przerywania ciąży zgadzają się na aborcję w pewnych sytuacjach: gdy zagrożone jest życie (88 proc.) lub zdrowie (80 proc.) matki, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, kazirodztwa (77 proc.). 66 proc. badanych akceptuje aborcję, gdy wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone. 42 proc. Polaków uważa, że przerywanie ciąży powinno być legalne, gdy kobieta jest w trudnej sytuacji materialnej, a 36 proc. - gdy jest w trudnej sytuacji osobistej.
Sondaż przeprowadzono, zanim posłowie nie zgodzili się na rozpatrzenie projektu ustawy autorstwa SLD przyznającego kobiecie prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży.
76 proc. badanych jest za dopuszczalnością zapłodnienia in vitro (poza organizmem kobiety). CBOS zapytał też o to, czy powinno się wprowadzić edukację seksualną do szkół podstawowych - 79 proc. badanych odpowiedziało, że tak.
CBOS, 7-10 stycznia, próba reprezentatywna 1089 osób