Huta Częstochowa dla Mittala?

Mittal Steel Holding ma wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu Huty Częstochowa. Jego oferta została uznana za lepszą od oferty Związku Przemysłowego Donbasu - poinformował w środę zarządy Huty Częstochowa i Towarzystwa Finansowego Silesia

Zaskakujący, dość lakoniczny komunikat poinformował też, że decyzja o wyborze właśnie Mittal Steel jest "zgodna z rekomendacją zespołu do spraw kwalifikacji i oceny ofert nabycia udziałów". W skład zespołu wchodzą m.in. przedstawiciele dziewięciu największych wierzycieli Huty Częstochowa.

Walka o to, kto stanie się nowym właścicielem częstochowskiej huty trwa już od ponad roku i w pewnym momencie nieomal doprowadziła do kryzysu w stosunkach polsko - ukraińskich. Przypomnijmy: pierwszy przetarg zakończył się skandalem. Choć oferta Donbasu została wtedy uznana za lepszą (przez komisję przetargową), to jednak negocjacje podjęto z LNM (dziś pod nazwą Mittal Steel). Dopiero po ostrych protestach rządu w Kijowie, polskie władze zdecydowały się zamrozić przetarg. Warszawa przyznała wówczas, że w pierwszym podejściu do sprzedaży huty w Częstochowie doszło do "nieprawidłowości".

Pod koniec 2004 r. sprzedaż zakładów została odmrożona. Choć formalnie przetarg nie został rozpisany od nowa, to rzeczywistości cała procedura rozpoczęła się od początku. Do rokowań zaproszono dotychczasowych rywali. W grudniu ub.r. Donbas i Mittal Steel badały sytuację finansową częstochowskich zakładów, a następnie - na początku lutego br. - złożyły oferty. Składały się one z dwóch części: technicznej i cenowej. Według nieoficjalnych informacji, Silesia chciała sprzedać hutę za nie mniej niż ponad 900 mln zł.

Częstochowska huta jest największym producentem blachy okrętowej w Polsce. Zatrudnia ponad 2 tys. osób, a jej zdolności produkcyjne wynoszą 700 tys. ton stali rocznie.

Mittal Steel Polska jest już właścicielem czterech największych polskich hut: w Krakowie (dawna Huta im. T. Sendzimira), w Dąbrowie Górniczej (dawna Huta Katowice), w Sosnowcu (dawna Huta Cedler) oraz w Świętochłowicach (dawna Huta Florian). Mittal Steel Polska jest częścią imperium stalowniczego Lakshmi Mittala, największego na świecie producenta stali.

Przedstawiciele ZPD Donbas nie chcieli komentować wczoraj wieczorem decyzji TF Silesia. Do momentu zamknięcia tego numeru "Gazety" nie udało się nam skontaktować z przedstawicielami Mittal Steel Polska.