Zadłużony szpital bez spirytusu

Aby kupić spirytus bez akcyzy, szpitale muszą przedstawić Urzędowi Celnemu dokumenty, że płacą ZUS i nie mają długów. Te warunki spełnia niewiele szpitali w kraju

- Mam zaległości wobec ZUS-u - mówi dyrektor dużego szpitala w Poznaniu. - Nie mogę kupić spirytusu bez akcyzy, bo nie mam za co uregulować długów. Zastanawiam się, kogo prosić o przymknięcie oka, a może oszukać?

Szpitale mogą kupować spirytus bez akcyzy (za niecałe 3 zł za 1 litr, czyli 20-krotnie taniej). Ale do tego zmieniona ustawa o podatku akcyzowym pozwala na to, jeśli szpital ma czyste konto.

- Staramy się iść szpitalom na rękę, ale musimy działać zgodnie z przepisami. Nowe przepisy mają nas przecież dostosować do wymogów unijnych - powiedział "Gazecie" Tomasz Węgiel, naczelnik Wydziału Prawno-Operacyjnego Izby Celnej w Gdyni.

Szpitalom tak bardzo zależy na spirytusie bez akcyzy, że wolą "wyczyścić" płatności wobec ZUS-u i skarbówki, a np. z hurtownią leków negocjować dłuższą spłatę zobowiązań.

Spirytus jest potrzebny np. do dezynfekcji pępków noworodków, pola operacyjnego, rąk personelu i pacjentów, narzędzi medycznych, często bywa też składnikiem receptur leków, ale kupić go coraz trudniej.