Giełda: rekord WIG i PKN Orlen

Rekord indeksu WIG i notowań akcji PKN Orlen. Naszą giełdą ponownie interesują się zagraniczni inwestorzy

Od poniedziałku nowy rekord indeksu WIG to 26634,3 pkt. Nie trzeba było nań długo czekać - poprzedni rekord miał miejsce na pierwszej tegorocznej sesji. W czasie całej poniedziałkowej sesji WIG wzrósł o 1,11 proc.

Ta zwyżka to efekt popytu na akcje kilku największych firm: TP SA, banków oraz PKN Orlen. W poniedziałek kurs akcji PKN po raz pierwszy przekroczył 40 zł. Na koniec notowań jedna akcja tej spółki kosztowała 40,80 zł, prawie 3 proc. więcej niż w piątek.

- Wśród zachodnich analityków panuje moda na nasz kraj. Chętnie kupowane są zarówno obligacje, jak i akcje najważniejszych giełdowych spółek - wyjaśnia Adam Ruciński, zarządzający w TFI PZU. Według niego PKN Orlen, TP SA i banki zyskały najbardziej, bo w razie problemów łatwo będzie je odsprzedać. - To spółki bardzo płynne, nic więc dziwnego, że właśnie nimi zagraniczni inwestorzy interesują się najbardziej - tłumaczy Ruciński.

Podobnie poniedziałkowe rekordy wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzem agencji Reuters zarządzający DWS Investments Paweł Bogusz.

Co ciekawe, nasi rozmówcy nie wiążą rekordu notowań PKN Orlen z ogłoszoną w ubiegłym tygodniu strategią rozwoju spółki na najbliższe pięć lat. Według nich na wzrost notowań nie miały także wpływu oczekiwane rekordowe ubiegłoroczne zyski koncernu.