Zmiana formy własności w "Rzeczpospolitej"

Ministerstwo Skarbu zarejestrowało w sądzie spółkę Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita". Ta jednoosobowa spółka skarbu państwa jest spadkobiercą Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita", do którego należało 49 proc. udziałów w spółce wydającej dziennik "Rzeczpospolita".

Komercjalizacja PPW Rzeczpospolita trwa od 19 listopada 2004 r. Wówczas minister skarbu Jacek Socha podpisał akt komercjalizacji tego przedsiębiorstwa, powołując w jej miejsce aktem notarialnym spółkę Rzeczpospolita SA. Szefem jej zarządu został Maciej Cegłowski, dotychczasowy dyrektor PPW, a jego zastępcami - dwaj prawnicy Stanisław Marek Bagiński i Andrzej Filipowicz.

Jednak, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w minionym tygodniu sąd zarejestrował spółkę pod nazwą Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita". W składzie zarządu Cegłowskiego już nie ma. Skąd te zmiany? Rzecznik resortu skarbu był w niedzielę nieuchwytny. Nie udało nam się skontaktować również z samym Maciejem Cegłowskim.

PPW Rzeczpospolita jest właścicielem 49 proc. udziałów w spółce Presspublica wydającej "Rzeczpospolitą". Pozostałe 51 proc. znajduje się w rękach firmy Presspublica Holding Norway należącej do norweskiego koncernu Orkla. Relacje między wspólnikami nie układają się od lat, czego dowodem są liczne sprawy sądowe. Polska strona zarzucała przedstawicielom Norwegów m.in. działanie na szkodę spółki, ale w marcu ub.r. prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie.