Terenowe Mitsubishi dla Peugeot-Citroena

Japoński Mitsubishi Motors ma produkować samochody terenowe dla francuskiego koncernu Peugeot-Citroen (PSA) - przewiduje list intencyjny podpisany w piątek przez koncerny.

Japoński koncern ma dostarczać od 2007 r. francuskiemu partnerowi 30 tys. samochodów z napędem na cztery koła. Nowej konstrukcji auta będą produkowane w Japonii, lecz będą nosić znaki firmowe Peugeot i Citroena, a napędzać je będą silniki wysokoprężne PSA. Auta będą przeznaczone do sprzedaży głównie w Europie, ale koncerny nie wykluczają, że będą je oferować klientom w innych częściach świata. Umowa zostanie sfinalizowana w najbliższych miesiącach.

Dzięki porozumieniu z Mitsubishi francuski koncern będzie mógł uzupełnić swoją ofertę o popularne samochody terenowe, których PSA nie produkuje. Na zasadzie takiego partnerstwa Fiat ma dostawać małe samochody terenowe od japońskiego Suzuki. Dla Mitsubishi umowa z PSA jest szansą na zwiększenie produkcji w rodzimych fabrykach. Po nieudanym związku z DaimlerChryslerem japoński koncern jest pogrążony w tarapatach finansowych. W styczniu grupa kapitałowa Mitsubishi postanowiła dokapitalizować koncern motoryzacyjny kwotą 2,6 mld dolarów, a ponadto pożyczyć mu 1,9 mld dolarów. W zeszłym roku po rozwodzie z DaimlerChryslerem koncern Mitsubishi Motors został dokapitalizowany przez grupę Mitsubishi na kwotę 4,8 mld dolarów. Nowy zastrzyk kapitału był konieczny, gdyż okazało się, że straty Mitsubishi Motors w roku obrotowym, który zakończy się w marcu, mogą sięgnąć 4,5 mld dolarów - kwoty dwa razy większej niż przewidywano kilka miesięcy wcześniej.