Computerland skomputeryzuje Łódź

Computerland wygrał wart 17,5 mln zł przetarg na informatyzację Urzędu Miasta Łodzi

Projekt nosi nazwę "e-Urząd". Trzy czwarte jego wartości (czyli ponad 13 mln zł) da Unia Europejska. Projekt pozwoli magistratowi udostępnić większość usług przez internet. Łodzianie będą mogli zalogowac się na stronę www urzędu, wypełnić formularz i złożyć podpis elektroniczny. Żadnego stania w kolejkach, smarowania podań i przykładania stempelków. Nawet za znaczki skarbowe będzie można zapłacić przelewem. Czas załatwiania spraw ma się skrócić nawet trzykrotnie. Urząd będzie dostępny dla petentów 24 godziny na dobę. Będzie też bardziej przejrzysty. System komputerowy natychmiast wykryje urzędnika, który przetrzymuje dokumenty. Będą też dodatkowe dochody. Po uruchomieniu systemu i połączeniu go z elektroniczną mapą miasta okaże się, kto na przykład nie płaci podatku od nieruchomości.

- Przetarg został rozstrzygnięty, negocjujemy jeszcze tylko ostatnie punkty umowy - informuje Jan Maciej Czajkowski, dyrektor biura informatyki łódzkiego magistratu.

Już za kilka dni Computerland zacznie realizację kontraktu. Na początek dostarczy do magistratu 500 komputerów i serwery oraz zbuduje sieć. W wakacje rozpocznie się stopniowe udostępnianie urzędu przez internet. Na pierwszy ogień pójdzie zakładanie działalności gospodarczej i sprawy meldunkowe.

Z łódzkich doświadczeń skorzystają największe polskie miasta, które dostaną elektroniczne wersje wszystkich dokumentów urzędowych.

Przedstawiciele Computerlandu nie chcą wypowiadać się na temat projektu, do chwili podpisania umowy z Łodzią.